Aperture Science Enrichment Center

(Przekierowano z Enrichment Center)

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Aperture Science Enrichment Center
Aperture.png
Powstanie lata 50 XX wieku
Przynależność Aperture Science
Położenie Stany Zjednoczone
Informacje techniczne
Mapy wszystkie mapy w Portal

Aperture Science Enrichment Center (ang. Centrum wzbogacania Aperture Science) - główny obiekt badawczy i siedziba fikcyjnej instytucji Aperture Science. Placówka została zbudowana w opuszczonej kopalni soli ulokowanej w Górnym Półwyspie stanu Michigan. W budynku rozgrywa się cała akcja gry Portal wydanej w 2007 roku i Portala 2 z 2011.

Spis treści

[edytuj] Historia

Information icon.pngOsobny artykuł: Aperture Science#Historia

W styczniu 1944 roku multimilioner i potentat w produkcji zasłon prysznicowych, prezes Aperture Fixtures, Cave Johnson, zakupuje kopalnię soli w stanie Michigan. Rozpoczyna tam budowę Enrichment Center około czterech kilometrów pod ziemią, i zmienia profil działalności firmy oraz jej nazwę. Od tego momentu zwie się ona Aperture Science i zajmuje badaniami nad fizyką eksperymentalną.

Już we wczesnych latach działalności powstaje pierwsze urządzenie do tworzenia portali, jednak firma skupia się na badaniach nad żelami zmieniającymi właściwości powierzchni. Początkowo jest to żel repulsyjny, pozwalający odbijać się przedmiotom z nienaturalną energią, potem dołącza do nich żel napędzający, zwiększający prędkość obiektu, a w 1981 - żel konwersyjny, pozwalający tworzyć powierzchnie portalowe w dowolnych miejscach. Technologie są testowane w szybach testowych, w których wyselekcjonowana grupa testowa stawia czoło niebezpiecznym testom. Jest to przyczyną zaginięć i problemów prawnych Aperture. W międzyczasie pojawiają się też inne badania, związane m.in. ze wstrzykiwaniem ludziom DNA modliszek, ale zostały one szybko zawieszone.

Już w latach 50. firma wypuszcza na rynek swoje pierwsze produkty, ale zostają one szybko wycofane z powodu rażących odstępstw od zasad bezpieczeństwa konsumenta. Poza tym wiele wynalazków utyka w fazie testów, co przyczyniło się do problemów finansowych w latach 60. i później. Mimo to naukowcy nadal skupiają się na testach żelów. W 1981 następuje przełom - prezes firmy, Cave Johnson doznaje zatrucia skałami księżycowymi zakupionymi do produkcji żelu konwersyjnego. Wiedząc, że wkrótce umrze, nakazuje naukowcom przyspieszenie prac nad sztuczną inteligencją, które były dotąd odkładane na dalszy plan. Ma nadzieję, że uda się zeskanować jego umysł i wprowadzić do komputera, ale niestety umiera przed zwieńczeniem projektu.

Po jego śmierci firma znacząco zmienia priorytety. Szyby testowe zostają zupełnie odcięte od świata, a testy żelów - zawieszone na zawsze. Rozpoczyna się budowa nowego, wspieranego komputerowo Enrichment Center, oraz prace nad zarządzającą nim sztuczną inteligencją - GLaDOS. Mimo iż wykazuje ona mordercze skłonności, to jest traktowana pobłażliwie i po zainstalowaniu modułu moralności następuje nie do końca przemyślane przekazanie jej kontroli nad obiektem. Kończy się to śmiercią całego personelu, z wyjątkiem obiektów testowych. Po nieokreślonym czasie zostaje wybudzony z hibernacji pierwszy z nich - Chell. Ucieka ona z obszaru testowego i poważnie uszkadza GLaDOS. Doprowadza to do wybuchu i uszkodzenia sieci zasilania. Wyłącza to system podtrzymywania życia wszystkich obiektów testowych w Centrum długoterminowej relaksacji. Jedyną ocalałą jest Chell, podłączona do zasilania awaryjnego[1].

Chell zostaje wybudzona kilkaset lat później i rozpoczyna się akcja Portala 2.


[edytuj] Ciekawostki

  • Aperture Science występuje również epizodycznie w serii Half-Life, chociaż prawdopodobnie zagra większą rolę w Episode Three, za sprawą lodołamacza Borealis. Zaginął on w tajemniczych okolicznościach razem z kawałkiem suchego doku. Gordon Freeman i Alyx mają się do niego dostać. Zawiera potężną broń, która może unicestwić Kombinat na Ziemi. Eli Vance twierdził, że nie należy jej używać, tylko zniszczyć, by nie spowodować "drugiej Black Mesy".

[edytuj] Galeria

[edytuj] concept-arty

[edytuj] Screeny z gry

[edytuj] Przypisy

  1. wyjaśnienie znajduje się w komiksie Portal 2: Lab Rat