Gargantua

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Gargantua

Gargantua.jpg
Okres występowania Incydent w Black Mesa
Przynależność Xen
Bronie *Fala uderzeniowa
  • Płomień z armat
  • Uderzenie kończynami
Informacje techniczne
Projektant Chuck Jones
Byt
  • monster_gargantua

Gargantua, znana również jako Garg, to jeden z przeciwników pochodzących z Xen, którego można napotkać w grze Half-Life i dodatkach.

Spis treści

[edytuj] Wygląd i zachowanie

Stwór ma około 6 metrów wysokości, jest prawie cały niebieski i posiada jedno żółte oko, które podświetla się na czerwono, gdy zauważy w pobliżu wrogą jednostkę. Głowa Gargantuy przypomina ziemskiego krokodyla, natomiast tył pancerza wygląda jak chrząszcz lub pancernik. W miejscu rąk, dzierży dwa szponiaste członki, które mogą się otworzyć, aby wyemitować wiązkę płomienia. Potrafi uderzyć gracza własnymi kończynami oraz posłać falę uderzeniową na przeciwników, zwyczajnie przez tupnięcie w podłoże. Fala ta ma siłę, aby przemieścić pionowe struktury. Gargantua, porusza się szybko (nieco szybciej od gracza) oraz jest bardzo silna - z łatwością przebije się przez przeszkody stojące na drodze, a pancerz chroni ją przed większością obrażeń broni palnej. Najbardziej niesamowitą umiejętnością Gargantuy jest fala naddźwiękowa. Nie da się jej ujrzeć w akcji, lecz raz widać jej skutki - zniszczony korytarz. Są zdeterminowanymi prześladowcami, potrafią czekać cierpliwie aż ich cel wyjdzie z ukrycia do którego same nie mogą dotrzeć.

Gargantua jest całkowicie kuloodporna, więc by ją zniszczyć, potrzeba dużej ilości materiałów wybuchowych, broni elektrycznej lub energetycznej. W dodatku Opposing Force, w rozdziale "Foxtrot Uniform" można ujrzeć Gargantuę związaną na szczycie hydroelektrycznej tamy, jednak może się łatwo wyrwać po krótkim czasie, a wtedy grupa żołnierzy spróbuje stawić jej czoła. Zwykle twórcy dają możliwość zabicia jej bez użycia własnej broni (np. przez wezwanie nalotu), więc nie trzeba marnować amunicji. Gargantua pojawia się również na koniec Half-Life: Uplink, gdzie zabija kilku pracowników Black Mesa, a następnie powoli zmierza w kierunku gracza - i na tym kończy się demo.

[edytuj] Taktyka

Gargantua należy do najtrudniejszych przeciwników w grze z powodu jego całkowitej kuloodporności oraz tego, że dzięki swojej wielkości jest szybszy od gracza, choć wcale nie wydaje się poruszać wyjątkowo szybko. Ponadto jego ataki wyrządzają ogromne szkody dla kombinezonu gracza i jego zdrowia, a fala uderzeniowa po tupnięciu w ziemię jest w stanie uśmiercić nawet w pełni zdrowego Freemana. Na szczęście, w większości przypadków w tej nierównej walce gracz ma do dyspozycji coś, co pozwala mu na dość szybkie rozprawienie się z Gargiem. W pierwszej potyczce, w rozdziale Power Up, po ponownym doprowadzeniu mocy do transformatorów gracz może (a nawet musi) zaciągnąć tam potwora, aby Gargantua zginął w wyniku porażenia prądem o bardzo wysokim natężeniu. Przy drugim spotkaniu (rozdział Surface Tension) gracz może wykorzystać żołnierzy i stojące samochody spowalniające Garga i uzyskać trochę czasu na to, aby dostać się do panelu sterowania systemem moździerzy i nakierować bomby na bramę, którą po krótkiej chwili sforsuje Gargantua. Po jednym zrzucie Garg zginie, pozwalając na ucieczkę Freemana do kanałów. Później, w grze pojawią się, w zależności od gracza, jeden lub dwa Gargi - pierwszy w rozdziale Interloper, zaś ten drugi pojawi się tylko, jeśli podczas finałowej walki gracz zbyt wiele razy wpadnie w portal wysyłany w jego stronę przez Nihilantha - zostanie on wtedy wysłany na arenę z Gargantuą i swoistym zbiornikiem wodnym pod nią, gdzie na Freemana czekać będzie Ichthyosaur. W obu przypadkach gracz już musi radzić sobie z Gargantuą na własną rękę. Skuteczne wobec niego są:

Najskuteczniejszą taktyką jest ustawienie 4 lub 5[2] min możliwie blisko siebie i naprowadzenie Garga na nie, a później dobicie go za pomocą granatów ręcznych, tych z granatnika w MP5 i RPG. Jeśli po wyczerpaniu wszystkich ładunków wybuchowych Gargantua wciąż żyje, możesz jeszcze próbować Gluon Guna, ale jeśli wyczerpiesz także jego amunicję, w wypadku ostatniego Garga bitwa jest już przegrana. W wypadku przedostatniego niekoniecznie, bo, o ile gracz wykazuje się wysoką mobilnością, może spróbować zwabić do konarów drzew, które mogą i będą atakować Gargantuę, jeśli ten wystarczająco się zbliży. Jeśli graczowi w odpowiednim momencie uda się zniknąć z pola widzenia Garga, ten zatrzyma się przy konarze, pozwalając na ciągłe uderzanie, co może doprowadzić do jego śmierci.

[edytuj] Ciekawostki

  • W książce Half-Life 2: Raising the Bar napisane jest, że "coś co przypomina starą Gargantuę" miało być widoczne podczas przejażdżki na początku Half-Life 2. Gracz miał widzieć jak Gargantua atakuje pociąg zmierzający do City 17.
  • W modzie Sven Co-op występuje też mała Gargantua, który poza mniejszym rozmiarem różni się różowym kolorem pancerza.

[edytuj] Przypisy

  1. Zwykły strzał odbije się od pancerza Garga i zada mu znikome obrażenia, ale ładowany strzał zdoła przebić jego pancerz.
  2. W Half-Life, jeżeli gracz zużyje wszystkie 5 min, gra usunie ikonę im odpowiadającą z menu wyboru broni. Spowoduje to, że jeżeli w którymś z plecaków z amunicją znajdowanych w Xen gracz znajdzie miny, nie będzie mógł ich użyć, dopóki nie znajdzie gdzieś osobno leżącej miny. To samo dotyczy granatów i ładunków C4. Bug ten nie występuje w Half-Life: Source.

[edytuj] Galeria

Ta strona zawiera treści z Combine OverWiki. Oryginalny artykuł był umieszczony pod nazwą Gargantua. Lista autorów jest dostępna w historii strony. Tekst z Combine OverWiki jest udostępniony na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0.