Shock Roach

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Shock Roach
Shock Roach.jpg
Przynależność Rasa X
Typ broń biologiczna
Używane przez Adrian Shephard,

Shock Trooper

Właściwości
Obrażenia 10
Odrzut bardzo mały
Prędkość pocisku szybka
* 300/min
* 400/min w trybie multiplayer
Magazynek 10
Noszona amunicja nieskończoność
Komenda weapon_shockrifle (jako broń) monster_shockroach (jako wróg)
Odpowiedniki Hivehand

Shock Roach - jedna z „żywych” broni posiadanych przez Shepharda, występująca w Half-Life: Opposing Force. Podstawowa „broń” używana przez Shock Troopery. Jest to stworzenie z Rasy X podobne do wielkiej mrówki, strzelające ładunkiem elektrycznym, który się regeneruje.

Spis treści

[edytuj] Ogólnie

Shock Roacha można spotkać po raz pierwszy w rozdziale We Are Pulling Out, gdy Shephard jest świadkiem porwania naukowca przez Shock Troopera, lecz zdobyć go można dopiero w rozdziale Crush Depth po jego zabiciu. Shock Roach aby żyć potrzebuje żywiciela, takiego jak Shock Trooper czy Shephard. Shock Roach posiada wszystkie cechy charakterystyczne dla dużego owada - sześć nóg oraz ciało podzielone na trzy segmenty. W przeciwieństwie do Hivehand (broni wykorzystywanej przez Alien Grunty) Shock Roach może się poruszać, reagować i atakować z własnej woli. Shock Roach zdaje się żyć w symbiozie z jego użytkownikiem; nie potrafi przetrwać długo będąc zdanym na samego siebie, a po śmierci użytkownika, będzie próbował przyczepić się do innego potencjalnego żywiciela będącego w jego pobliżu. Ta symbiotyczna taktyka potwierdza się, gdy zwróci się bliższą uwagę na spód Shock Roacha: sześć silnych szczypiec, zbliżonych do nóg ziemskich insektów, pozwalających na wystarczająco mocne przyczepienie się do żywiciela, aby ten nie mógł się go pozbyć (o ile sam nie zginie). Shock Roach będzie brutalnie atakował każdego, kto jest już w posiadaniu tego stworzenia (lub nie jest w stanie go adaptować). Jest używany jako broń ze względu na zdolność do generowania dużych ilości prądu, które mogą być wpuszczane krótką serią z dwóch czułek wystających z owalnej części ciała (widok z pierwszej osoby).

Shock Roach jest podstawową bronią Shock Troopera w grze Half-Life: Opposing Force; gdy Adrian Shepard zabija po raz pierwszy tę istotę, on także może podnieść Shock Roacha i używać go jako broń. Shock Roache są bardzo podobne do Hivehand w tym, że w gruncie rzeczy mają nieskończoną ilość „amunicji”. Regenerują napięcie elektryczne zaraz po tym jak je wystrzelą i mogą strzelać do dziesięciu razy w szybkich odstępach czasu do czasu aż napięcie zostanie czasowo wyczerpane.

Shock Roach przypuszczalnie wywodzi się z tego samego pochodzenia co Shock Trooper i reszta jego zagadkowego gatunku. Czy możliwość zastosowania jako broń rozwinęła się czy też była od początku naturalnie oczywista nie jest znana. Shock Roach nie występuje nigdzie niezależnie, lecz zawsze jako broń Shock Troopera. Jak w przypadku Rasy X, nie występował nigdzie poza dodatkiem Opposing Force.

[edytuj] Taktyka

 • Mimo iż broń ta nie zadaje zbyt wielu obrażeń, to może się przydać do walki z komandosami Black Ops na otwartej przestrzeni
 • Shock Trooper ma wrodzoną odporność na atak Shock Roacha
 • Przydaje się podczas walki z Pit Drone'ami na dużych odległościach
 • Gdy gracz posiada już Shock Roacha, inne Shock Roache będą atakować go gryząc
 • Użycie Shock Roacha pod wodą powoduje natychmiastową śmierć poprzez porażenie prądem

[edytuj] Ciekawostki

 • Pomimo, że Shock Roach jest przytwierdzony do ramienia Sheparda wciąż może on używać innych broni.
 • Jeżeli gracz nie podniesie Shock Roacha za pierwszym razem, to nie podniesie ich już w ogóle, ponieważ inne Shock Roache będą się zachowywać tak, jakby gracz już miał jednego z nich.
 • Shock Roach wydaje się nie przyczepiać do żołnierzy HECU innych niż Shepard.
 • Shock Roach oddzielony od swojego żywiciela, będzie atakowany przez Pit Drone'y, pomimo, że oboje należą do Rasy X.
 • Jeśli Shock Roach zużyje część swojej energii, będzie wydawał dźwięk podczas jej regeneracji.
 • W przeciwieństwie do Hivehand, amunicja Shock Roacha nie będzie się regenerować jeżeli gracz jest w trakcie używania innej broni. Jeśli gracz użyje wtedy trybu ataku alternatywnego, zostanie odegrana animacja bezczynności.
 • W dodatku Sven Co-op, Shock Roach może być używany, lecz nie regeneruje się. Gdy jego amunicja ma niski poziom, staje się niestabilny i jego stan się pogarsza po czym eksploduje.
 • Shock Roach w widoku pierwszoosobowym ma więcej szczegółów, niż Shock Roach jako broń.

[edytuj] Galeria