Kusza (HL)

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Kusza (HL)
Crossbow1.jpg
Przynależność
Typ kusza
Używane przez
Właściwości
Obrażenia
  • 50 na jeden bełt
Szybkostrzelność mała
Odrzut bardzo mały
Rozrzut bardzo mały
Magazynek 5 bełtów
Noszona amunicja 50 bełtów
Komenda
  • weapon_crossbow
Odpowiedniki broń wyborowa

Kusza (ang.Crossbow) jest bronią snajperską dalekiego zasięgu występującą w grze Half-Life. Jest bardzo efektywna przeciwko odległym celom, lecz ciężka w użyciu przeciwko celom znajdującym się bardzo blisko lub poruszającym się, w dużej mierze ze względu na jej bardzo wolne przeładowanie i wolną prędkość lotu bełta (strzały). Strzał podstawowy wystrzeliwuje bełt, strzał alternatywny przywołuje celownik optyczny.

Spis treści

[edytuj] Ogólnie

W grze Half-Life, gracz nabywa kuszę poraz pierwszy w rozdziale Apprehension, gdzie może zostać użyta do zabicia Ichthyosaura. Po tym rozdziale, może być ponownie zdobyta w rozdziale Questionable Ethics, po tym jak Gordon został oczyszczony z wszelkiej broni po złapaniu przez żołnierzy H.E.C.U.. Konstrukcja kuszy bazuje na modelach dzisiejszych kusz i łuków. Za amunicję służy pięć bełtów (strzał) w magazynku. Są one umieszczone w kuszy kolejno do mechanizmu, który za pomocą napiętej cięciwy wyrzuca z ogromną siłą bełt. Celownik optyczny umieszczony na górze pozwala przybliżyć użytkownikowi widok celu.

Podczas rozdziału Apprehension, naukowiec określa kuszę jako "broń usypiająca", podczas gdy kombinezon HEV (plik niesłyszany w grze, lecz zawarty w jej plikach) rozpoznaje amunicję jako "amunicja do kuszy z zawartością neurotoksyn". Amunicja działa na Ichthyosaura -- trafiony kilkukrotnie tuż przed śmiercią / utratą świadomości zatrzymuje się i drga. Ta reakcja zdaje się potwierdzać obecność neurotoksyn w amunicji. Bełty są (natychmiastowo) śmiertelne dla większości wrogów, włączając w to żołnierzy H.E.C.U oraz vortigaunty.

Abstrahując od wypowiedzi naukowca, niejasnym jest, czy nerotoksyna jest naprawdę nieśmiercionośnym usypiaczem w skoncentrowanej dawce będącej śmiertelną dla celów ludzkiego rozmiaru, czy też jest śmiertelna substancją prawdopodobnie używaną przez naukowców przeciwko osobnikom z Xen. Nie jest też jasne czy neurotoksyna daje natychmiastową śmierć czy też to właśnie siła uderzenia bełta jest śmiertelna.

Ponieważ kusza była użyta tylko do jednorazowego zadania w Black Mesa, tj. eliminacji Ichthyosaura (ze względu na możliwość strzelania z niej pod wodą); amunicja do kuszy jest bardzo rzadka i żaden z żołnierzy czy pracowników ochrony jej nie używa. Jedynym wyjątkiem jest kusza, znaleziona w zamknięciu dla badanych gatunków, która leży przy ciele martwego funkcjonariusza ochrony w rozdziale Questionable Ethics.

W trybie multiplayer, kusza funkcjonuje w trochę inny sposób: wystrzelony bełt w trybie podstawowym eksploduje przy uderzeniu raniąc lekko także graczy w otoczeniu. Bełt wystrzelony w trybie alternatywnym - przy użyciu celownika optycznego - nie wybucha i natychmiastowo trafia cel (podobnie jak w Rewolwerze .357).

[edytuj] Taktyka

  • Bełty kuszy nie reagują na grawitację. Ta cecha została dodana dopiero w Half-Life 2.
  • Kusza jest efektywna przeciwko większości przeciwników, jednak najlepiej oszczędzać ja na silnych, wolno poruszających się wrogów lub wrogów niespodziewających się ataku. Atakując żołnierzy czy Vortigaunty, strzał w głowę jest śmiertelny - nawet na najtrudniejszym poziomie gry. W trybie multiplayer strzał z przybliżenia w głowę jest śmiertelny nawet dla gracza w pełni zdrowia z w pełni naładowanym pancerzem.
  • Kusza jest częściowo efektywna przeciwko Ichthyosaurom, ponieważ jest zarówno silna jak i umożliwia strzelanie pod wodą. Jednakże strzelanie pod wodą wygląda inaczej (strzelanie do góry znosi bełt niżej, a strzelanie w dół znosi bełt wyżej celownika, strzelanie w prost się nie zmienia.)
  • Używaj kuszy na każdy zasięg. Tak jak .357, kusza jest śmiertelna nawet na bliskie dystanse.
  • Kusza działa nie tylko na ciała organiczne, można nią likwidować również działka maszynowe.

[edytuj] Galeria

[edytuj] Kusza Half-Life


Ta strona zawiera treści z Combine OverWiki. Oryginalny artykuł był umieszczony pod nazwą Crossbow_(Half-Life). Lista autorów jest dostępna w historii strony. Tekst z Combine OverWiki jest udostępniony na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0.