RPG

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

RPG
Rpg HECU.png
Przynależność
Typ Ręczna wyrzutnia rakiet z naprowadzaniem laserowym
Używane przez
Właściwości
Obrażenia 100
Rozrzut mały
Prędkość pocisku wolna
Magazynek 1 rakieta
Noszona amunicja 5 rakiet
Komenda weapon_rpg
Odpowiedniki Wyrzutnia rakiet (HL2)

Wyrzutnia rakiet, zwana także H.E.C.U. RPG lub poprostu RPG (Hazardous Environment Combat Unit Rocket Propelled Grenade) to ciężka broń ręczna, która pojawiła się po raz pierwszy w rozdziale Surface Tension gry Half-Life. Była ona wykorzystywana przede wszystkim do niszczenia ciężkich pojazdów: śmigłowców i czołgów Marines. Już 2 strzały mogły zniszczyć śmigłowiec. Bronią tą, oprócz Gordona Freemana, posługiwał się także Barney Calhoun. W dodatku Half-Life: Blue Shift zniszczył za jej pomocą jeden z czołgów wroga.

Spis treści

[edytuj] Ogólnie

  • RPG wystrzeliwuje potężne rakiety, które mogą być zarówno naprowadzane laserowo na poruszający się cel, jak również wystrzeliwane bez naprowadzenia, co znakomicie sprawdza się przeciwko nieruchomym celom takim jak M1A1 Abrams.
  • Mimo to, że RPG można znaleźć na obszarze kontrolowanym przez H.E.C.U, nigdy nie widziano aby jakikolwiek z żołnierzy posługiwał się tą bronią (oprócz Adriana Shepharda). Rakiety do RPG rozproszone są po całym obszarze Black Mesy. Można to zauważyć w rozdziale Surface Tension.
  • Gracz nabywa broń po raz pierwszy w skrzynce zaopatrzeniowej pozostawionej na klifie w rozdziale Surface Tension. Chwilę później nadlatuje AH-64 Apache, który daje Gordonowi możliwość przetestowania możliwości tej broni.
  • Wyrzutnia RPG jest głównie przeznaczona do niszczenia pojazdów opancerzonych takich jak czołg M1A1 Abrams, bojowy pojazd pancerny M2A3 Bradley oraz helikopter AH-64 Apache. Zwykle trzy rakiety wycelowane w wieżyczkę niszczą czołg, natomiast do zniszczenia Apache wystarczają tylko dwie rakiety.

[edytuj] Taktyka

  • Broń RPG może być również z łatwością wykorzystywana do likwidacji dużych grup wrogów ze względu na dosyć duży zasięg rażenia (w miejscu uderzenia rakiety). Jednostki H.E.C.U, Alien Grunty i Vortigaunty będą próbowały uciekać od nadlatującej rakiety, ale rzadko kiedy uda się im schronić na czas.
  • RPG jest jedną z kilku broni, która potrafi ranić Gargantuę.
  • Laser wbudowany w RPG może służyć do prowadzenia rakiet wystrzelonych z pojazdów wroga. Tym sposobem można efektywnie zaoszczędzić amunicję na bardziej wymagających wrogów. Tą technikę można również wykorzystać do niszczenia pojazdów wroga ich własnymi rakietami.
  • W wymiarze Xen, RPG jest świetny przeciwko Gonarchowi. Wystarczy tylko kilka trafień, aby Gonach zaczął uciekać do innej części swojej kryjówki.

[edytuj] Ciekawostki

[edytuj] Lista gier Valve w której występuje ta broń

[edytuj] Grafika

Ta strona zawiera treści z Combine OverWiki. Oryginalny artykuł był umieszczony pod nazwą HECU RPG. Lista autorów jest dostępna w RPG&action=history historii strony. Tekst z Combine OverWiki jest udostępniony na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0.