Hazardous Environment Combat Unit

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Hazardous Environment Combat Unit
Ldsoldiers.jpg
Okres życia Incydent w Black Mesa
Przynależność Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych
Pozycja Żołnierze
Wygląd i zdolności
Pochodzenie Baza wojskowa Santego, Arizona
Rasa mężczyźni, ludzie
Informacje techniczne
Dubbing
 • Jon St. John
 • Harry S. Robins
 • Michael Shapiro
Projektant
Byt

Half-Life:

 • monster_human_grunt
 • monster_human_grunt_dead
 • monster_apache
 • monster_osprey

Opposing Force:

 • monster_human_grunt_ally
 • monster_human_grunt_ally_dead
 • monster_human_medic_ally
 • monster_human_torch_ally
 • monster_recruit
 • monster_drillsergeant

Government cover-ups were not in my job description!

Żołnierz H.E.C.U.

Hazardous Environment Combat Unit (pol. Jednostka do Walki w Niebezpiecznym Środowisku), często nazywana skrótowo H.E.C.U. lub HECU - jednostka specjalna podległa Korpusowi Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych występująca w grze Half-Life i jej dodatkach.

Spis treści

[edytuj] Ogólnie

Żołnierze H.E.C.U. przechodzą specjalne szkolenia, w których uczą się, jak poradzić sobie w różnych niebezpiecznych i niekonwencjonalnych sytuacjach. Są szkoleni przez instruktorów Dwighta T. Barnesa i Sharpe'a oraz pilnowani przez żandarmerię wojskową.

Występują w Half-Life, Opposing Force, Blue Shift i Decay.

[edytuj] Występowanie

[edytuj] Half-Life

Po tym, jak rząd dowiedział się o Incydencie w Black Mesa, wysłał tam specjalną jednostkę wojskową - H.E.C.U. Żołnierze otrzymali nie tylko rozkaz oczyszczenia ośrodka z istot z Xen, ale też rozkaz uciszenia pozostałego przy życiu personelu Black Mesa, aby zatrzeć ślady incydentu. H.E.C.U. szybko opanowało powierzchnię Black Mesy przy pomocy helikopterów V-22 Osprey, z którego żołnierze spuszczali się na linach, przeszukiwali ośrodek i eksterminowali obcych oraz członków Sił Bezpieczeństwa Black Mesy, a także Zespołu Naukowego. Wielu żołnierzy kwestionowało jednak rozkaz likwidacji pozostałego przy życiu personelu, jeden z nich nawet powiedział, że "zabijanie 12 głupich naukowców, którzy nawet nie próbowali walczyć" jest bez sensu. Mimo krytyki żołnierze jednak konsekwentnie wykonywali polecenie.

Początkowo działania H.E.C.U. były udane: piechota miała przewagę nad zdezorientowanymi, przerażonymi ocalałymi i obcymi, po czym zaczęła okupować Black Mesę. Personel Black Mesy nie stawiał jakiegokolwiek oporu żołnierzom, gdyż naiwnie liczyli na pomoc wojska. H.E.C.U. opanowało też System Ogłoszeń Black Mesy, przez który nadawało wytyczne dla żołnierzy stacjonujących na terenie ośrodka.

Los zwrócił się przeciwko jednostce H.E.C.U. wtedy, kiedy obcy z Xen kontynuowali teleportację do Black Mesa na masową skalę. Personel Black Mesy zawdzięczał swoje życie dzięki pomocy doktora Gordona Freemana, który torował sobie drogę do ucieczki, zabijając przy tym wielu członków H.E.C.U.. Doktor szybko stał się priorytetowym celem jednostki. Koledzy zamordowanych wyrazili swój gniew, malując graffiti na ścianach. Można je ujrzeć w rozdziale On A Rail. Te napisy to groźby pod adresem głównego bohatera gry. Oto treść niektórych z nich:

 • "YORE DEAD FREEMAN" (Freeman, jesteś trupem)
 • "SURRENDER FREEMEN" (Poddaj się Freeman)
 • "DIE, FREEMAN" (Zginiesz Freeman)

Zwykle takim napisom towarzyszą jedna lub dwie miny laserowe. Co więcej w tym samym rozdziale można zobaczyć dwóch żołnierzy gadających o Freemanie. Tematem ich rozmowy jest zemsta na nim za zabójstwo wielu swoich przyjaciół, Oto ich rozmowa:

- So, who is this guy, Freeman? (Więc, co to za koleś, ten Freeman?)
- They say he was at Ground Zero. (Mówią, że był w strefie zero.)
- Science Team? You think he was responsible, sabotage, maybe? (Zespół naukowy... Myślisz, że to on był odpowiedzialny? Może sabotaż?)
- Yeah, maybe. But one thing for sure is he's been killing my buddies. (Może. Wiem na pewno, że to on zabijał moich kumpli.)
- Oh yeah, he'll pay. He will definitely pay. (O tak, zapłaci za to. Zdecydowanie za to zapłaci.)

Dwaj żołnierze H.E.C.U.

Powyższa rozmowa jest w pewnym sensie ironią, gdyż żołnierze, zarówno ci poprzysięgający zemstę, jak i ofiary Freemana prawdopodobnie są odpowiedzialni za śmierć wielu osób z personelu naukowego. Warto zaznaczyć, że protagonista gry miał na swoim koncie zabójstwa żołnierzy tylko dlatego, gdyż nie postawiono mu innego wyboru, szczególnie, gdy żołnierze sami otworzyli ogień, gdy Freeman chciał do nich dołączyć.

Kiedy stwory z Xen zaczęły zyskiwać przewagę nad H.E.C.U., jednostka podjęła decyzję o ewakuowaniu żołnierzy i bombardowaniu ośrodka. Nie wszystkim udało się zbiec - wielu żołnierzy pozostało w obiekcie pozostawionych własnemu losowi (jest to naruszenie zasady mówiącej o nie zostawianiu innych żołnierzy na pastwę losu - "Leave no man behind"), którzy musieli stawić czoła oficerom z Black Ops, obcym z Xen oraz tajemniczej rasie X. O planach ewakuacji powiadomiono przez radio. Oto fragment przemówienia:

FORGET ABOUT FREEMAN! We are cutting our losses and pulling out! Anyone left down there now is on his own! Repeat, If you weren't already, you're in a... (Zapomnijcie o Freemanie! Tniemy nasze straty i wycofujemy się! Ktokolwiek pozostał na dole, zdany jest teraz tylko na siebie! Powtarzam: jeśli nie jesteście jeszcze, jesteście...)

Żołnierz wygłaszający przemówienie

[edytuj] Half-Life: Uplink

Podczas wyprawy Gordona Freemana do miejsca, gdzie znajduje się nadajnik, Gordon przebija się przez obóz H.E.C.U. składający się z zamontowanych karabinów maszynowych, wieżyczek obsadzonych żołnierzami, namiotu, z którego odbiera się rozkazy oraz wykopanymi łopatą dołkami, w których członkowie jednostki palili ciała Vortigauntów.

[edytuj] Half-Life: Opposing Force

W pierwowzorze Hazardous Environment Combat Unit była określana jako "wojsko" lub "żołnierze". W dodatku Opposing Force protagonista - kapral Adrian Shephard jest jednym z członków tej jednostki. Dodano dużo nowych modeli, m.in dwie nowe klasy: Inżyniera, który potrafi otwierać zatrzaśnięte drzwi przy pomocy palnika oraz Medyka, który może wyleczyć rannych towarzyszy.

Opposing Force zaczyna się kilka godzin po kaskadzie rezonansowej. Adrian Shephard traci na kilka chwil przytomność po tym, jak latacze obcych zestrzeliły helikopter, którym leciał do Black Mesy. Budzi się kilka godzin później w szpitalu niedaleko ośrodka. Kilka chwil później jest świadkiem wycofywania się jednostki H.E.C.U. z Black Mesy. Jednakże G-Man blokuje mu możliwość ucieczki. Shephard, aby przeżyć, jest zmuszony do przemierzania głębszych, mrocznych zakamarków zrujnowanego ośrodka. Na swojej drodze napotyka też innych członków H.E.C.U., którzy także zostali porzuceni na pastwę losu. Adrian i jego ludzie walczą nie tylko z obcymi z Xen, lecz także z niedawno przybyłą Rasą X i zabójcami Black Ops, którzy przybyli do Black Mesy, aby wyeliminować pozostałych przy życiu żołnierzy H.E.C.U. oraz całkowicie zrównać z ziemią Black Mesę przy pomocy broni jądrowej.

Hazardous Environment Combat Unit wydaję się używać bardziej zaawansowanej technologii niż wojska ze świata rzeczywistego, ponieważ żołnierze są ubrani w specjalną kamizelkę kuloodporną zwaną Powered Combat Vest, którą można regenerować identycznie, jak kombinezon HEV.

Modele H.E.C.U. z Half-Life i Half-Life: Opposing Force, wersje HD. Rekruci, Żandarmeria Wojskowa, Gasmask (aka model "Shephard"), "Tower" z M249, "Tower" z MP5, biały "Tower", Inżynier, Medyk (biały i czarny), Beret z M249, czarny Beret z wąsami, biały Beret z wąsami, biały Beret, Balaclava ze strzelbą.

[edytuj] Half-Life: Blue Shift

W Blue Shift H.E.C.U. można po raz pierwszy spotkać w rozdziale Duty Calls, gdzie dwójka żołnierzy wrzuca ciała zamordowanych strażników do kanału, w którym przebywa gracz. Potem można ich spotkać w rozdziale Captive Freight, w którym opanowali obszar z wagonami kolejowymi, uwięzili dr. Rosenberga i innych naukowców w wagonach towarowych do czasu przesłuchania oraz śmiertelnie ranili Harolda. W następnych rozdziałach - Power Struggle i A Leap of Faith, w których akcja jest umiejscowiona pod Sekcją A-17 Prototypowymi Laboratoriami, próbują powstrzymać Barneya, Rosenberga, Simmonsa i Waltera uciekających z ośrodka starym teleportem, ale im się to nie udaje.

[edytuj] Half-Life: Decay

W Decay H.E.C.U. można po raz pierwszy spotkać w Pomieszczeniach Mieszkalnych Poziomu 3 w rozdziale Domestic Violence. Umierający oficer ochrony ostrzega graczy, że są wszędzie. Gina i Colette idą dalej, obserwując skutki inwazji H.E.C.U.. Wchodzą potem do biblioteki, w której zabijają żołnierzy, aby bezpiecznie odeskortować strażnika do Kellera. H.E.C.U. można także spotkać w następnym rozdziale pt.Code Green w Centrum Kontroli Lotów Black Mesa. Spuszczają się wtedy z Ospreya na linach i atakują Ginę i Collete podczas, gdy one próbują wpisać kod, który dał im strażnik spotkany w Pomieszczeniach Mieszkalnych Poziomu 3. Żołnierzy można ponownie spotkać w następnym rozdziale pt.Crossfire w kanałach pod Laboratoriami Gamma, gdzie chronią lampę przemieszczającą. Ostatni raz pojawiają się w bonusowym rozdziale Xen Attacks, w podziemnym parkingu znajdującym się pod Ordinance Storage Facility, gdzie R-4913 i X-8973 muszą odzyskać kryształ wykradziony z Xen.

[edytuj] Klasy

Information icon.pngOsobny artykuł: Inżynier H.E.C.U.
Information icon.pngOsobny artykuł: Medyk H.E.C.U.
Information icon.pngOsobny artykuł: Snajper H.E.C.U.

Oprócz standardowych żołnierzy występują inne klasy podane wyżej.

[edytuj] Broń i wyposażenie

Członkowie Hazardous Environment Combat Unit są bardzo podobnie wyposażeni. Każdy żołnierz jest ubrany w mundur w kolorystyce miejskiego kamuflażu i P.C.V. (Povered Combat Vest).

Standardowym wyposażeniem żołnierzy jest pistolet maszynowy, choć broń jest zależna od modelu głowy żołnierza:

 • Maska gazowa (podstawowy) - pistolet maszynowy (bez amunicji do granatnika)
 • Kominiarka (żołnierz ze strzelbą) - strzelba bojowa
 • Afroamerykanin (saper) - pistolet maszynowy MP5 z amunicją do granatnika
 • Beret lub w wersji na PlayStation 2 żołnierz w kasku (dowódca drużyny) - pistolet maszynowy z amunicją do granatnika lub strzelba

[edytuj] Uzbrojenie

Bronie wyborzystywane przez H.E.C.U. bazują na prawdziwym, współczesnym arsenale:

Tradycyjne Ciężkie Inne Wycięte
Żołnierze spuszczający się po linie z V-22 Osprey

[edytuj] Pojazdy

H.E.C.U. używa kilku pojazdów lądowych lub powietrznych:

Lądowe Powietrzne Wycięte

[edytuj] Technologia

Technologia używana przez H.E.C.U. mocno bazuje na konwencjonalnym i niekonwencjonalnym sprzęcie wojskowym takim jak wsparcie pojazdów, wsparcie artyleryjskie, fortyfikacje i pułapki:

[edytuj] Taktyka

H.E.C.U. stosuje różne taktyki, począwszy na zastawianiu pułapek (miny laserowe), wieżyczek i na użyciu ciężkich pojazdów, bombardowaniu z powietrza kończąc. Standardowymi ich taktykami jest atak w grupach, ułatwiający im ostrzeliwanie gracza z różnych stron i ewentualne rzucanie granatów, by zmusić go do opuszczenia kryjówki lub po prostu zabić. Żołnierze uciekają się także do korzystania z ciężko umocnionych dział stacjonarnych. Ponieważ będą tak długo strzelać, aż gracz się nie wycofa, najlepiej podczas ucieczki zamontować na ścianie minę laserową, ponieważ gdy zaczną nacierać na gracza, nadzieją się na nią i można przy tym zdziesiątkować nawet całą grupę żołnierzy. Jeśli H.E.C.U. będzie zajęte walką z innym przeciwnikiem np. obcymi z Xen, można wykorzystać ten czas do rzucania bomb zdalnych na pole walki i zdetonowania w chwili, gdy żołnierze zaczną się interesować graczem. W późniejszej fazie gry H.E.C.U. będzie także wykorzystywało przeciwko graczowi pojazdy i najlepiej najpierw zlikwidować piechotę, a potem zacząć atakować pojazd. Oprócz pojazdów w późniejszych fazach gry będą pojawiać się również snajperzy, którzy mogą być zabójczy jeśli gracz nie jest świadomy ataku i stoi na otwartej przestrzeni. H.E.C.U. ma także skłonność do montowania na ścianach min laserowych i stawiania wieżyczek, więc trzeba być cały czas czujnym. Optymalną bronią przeciw piechocie H.E.C.U jest pistolet maszynowy i strzelba, gdyż żołnierze również używają tych broni i upuszczają po śmierci do nich amunicję, choć można także użyć nieco mocniejszych broni.

[edytuj] Za kulisami

 • Początkowo niektórzy żołnierze H.E.C.U. mieli palić. Pomysł porzucono jednak wykorzystano ponownie w Opposing Force. Oryginalny model faceta w berecie ma w ustach fajkę.
 • Początkowo miał występować również żołnierz palący fajkę i dzierżący minigun'a, nazwany Human Sergeant.
 • Wczesny concept art rozdziału Surface Tension sugeruje, że wielki obóz H.E.C.U. został rozbity w pewnym punkcie.
 • Początkowo H.E.C.U. miało używać samolotu F-117 Nighthawk.
 • W Half-Life: Day One występują tylko żołnierze ubrani w maskę gazową i berety. Nie używają oni strzelby.
 • Chuck Jones zaprojektował oryginalne modele żołnierzy, a Stephen Bahl zaprojektował nowe klasy (Medyk, Inżynier) i warianty dla Opposing Force, zarówno w wersji oryginalnej jak i HD.
 • H.E.C.U. miało także mieć w swoich szeregach maszyny bojowe znane jako Robot Grunt. Jej model można znaleźć w Half-Life SDK. Wersję w brązowym kolorze użyto w Half-Life Deathmatch oraz w ocenzurowanej, niemieckiej wersji Half-Life'a na PlayStation 2, gdzie zastąpiła wszystkich żołnierzy.

[edytuj] Ciekawostki

 • Żołnierze w Half-Life: Opposing Force nadal będą atakować personel Black Mesy. Można to zauważyć po zrespawnowaniu ich przy użyciu konsoli oraz przed sekwencją w hangarze.
 • Żołnierze i czarni oficerowie Black Ops jako jedyni przeładowują swą broń.
 • Podczas grania w Opposing Force, zrespawnowani przy pomocy konsoli żołnierze mogą się zachowywać wrogo wobec gracza.

[edytuj] Galeria

[edytuj] Concept arty

[edytuj] Obrazki przedpremierowe

[edytuj] Obrazki popremierowe

[edytuj] Szydercze napisy pod adresem Freemana

[edytuj] Inne

[edytuj] Przypisy

 1. w becie granaty wybuchały po ustalonym czasie, a nie po uderzeniu w przeszkodę

Ta strona zawiera treści z Combine OverWiki. Oryginalny artykuł był umieszczony pod nazwą Hazardous Environment Combat Unit. Lista autorów jest dostępna w Environment Combat Unit&action=history historii strony. Tekst z Combine OverWiki jest udostępniony na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0.