Ichthyosaur

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Ichthyosaur

Ichthyosaur.jpg
Okres występowania Incydent w Black Mesa, Powstanie
Przynależność Woda
Pochodzenie Ziemia
Rasa zmutowana ryba
Bronie pazury, zęby
Informacje techniczne
Projektant Ted Backman
Byt
  • monster_ichthyosaur (HL)
  • npc_ichthyosaur (HL2)

I'm sure that beast never swam in terrestrial waters until a week ago!


Ichthyosaur (łacińska nazwa Xenotherus Icthycanthus), jest jednym z wielu gatunków obcych, które zostały przeniesione na Ziemię z świata granicznego Xen. Często występuje w grze Half-Life i jej rozszerzeniach, w Half-Life 2 występuje tyko w małym epizodzie w drugim rozdziale.

Spis treści

[edytuj] Opis

Mimo, iż nosi nazwę po wymarłym rzędzie morskich gadów, jest do nich podobny jedynie przez mięsożerność i rozmiary. Kiedy po raz pierwszy pojawia się w Half-Life, w rozdziale Apprehension, naukowcy stwierdzają, że "nie pływał w wodach lądowych jeszcze przed tygodniem", co potwierdza, że pochodzi najprawdopodobniej z Xen.

Ichthyosaury pojawiają się w kilku zbiornikach wodnych, w różnych momentach gry, włączając w to zalane laboratorium i rezerwuar za zaporą wodną. Po tym, jak ofiara wpadnie do wody, początkowo są temu obojętne, ale dość szybko stają się wrogami. Szybkość, okrucieństwo i duże ilości obrażeń, jakie są zadawane przy jednym ugryzieniu, połączone ze słabą widocznością pod wodą, czynią starcia z Ichthyosaurami jedymi z najbardziej przerażających elementów gry. Ponadto są one bardzo wytrzymałe (najwytrzymalszy przeciwnik w grze poza bossami - Gonarchą i Nihilanthem i tzw. minibossami Gargantuami), co w połączeniu z nieskutecznością najsilniejszych broni dostępnych dla gracza sprawia, że Ichthyosaur potrafi sprawić bardzo dużo kłopotów, jeżeli nie jest możliwa ucieczka przed nim.

Stworzenie to występuje też epizodycznie w Half-Life 2, podczas awarii teleportu w rozdziale "A Red Letter Day". Gordon zostaje wtedy przeniesiony na chwilę poza granice City 17 i wpada do morza, gdzie płynie ku niemu Ichthyosaur i szykuje się do zaatakowania Freemana.

[edytuj] Sposoby walki

Ogólnie najlepszą bronią działającą na Ichthyosaura jest działo Gaussa - w pełni naładowany strzał zawsze go uśmierca, niezależnie od miejsca trafienia i poziomu trudności gry. Dość dobrze spisują się też ładunki wybuchowe i granaty (także te z granatnika w MP5 i z RPG), o ile gracz potrafi się nimi posługiwać. Strzelba też może zadać duże obrażenia, jeżeli będzie możliwe zbliżenie się do Ichtyosaura bez wskakiwania do wody (głównie chodzi tu o pierwszego napotkanego w grze Ichthyosaura). Rewolwer, pomimo swojej mocy, nie nadaje się do walki, bo po prostu szkoda marnować cennej amunicji .357 na tego potwora. Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy przez nieuwagę gracz wpadnie do wody i musi zawalczyć twarzą w twarz z Ichtyosaurem. W wodzie działają tylko: łom, Glock 17, kusza, Hivehand i granaty. Walka w wodzie jest jednak trudna nie tylko z powodu ograniczonego wyboru broni w wodzie, ale też z racji możliwości utonięcia. Wypłynięcie na powierzchnię wyklucza utratę powietrza i pozwala na korzystanie z pełnego arsenału dostępnego w danej chwili dla gracza (co jest korzystne zwłaszcza, że nie ma żadnej straty celności podczas pływania), ale ma to też jednego poważnego minusa: w Half-Life woda nie jest przezroczysta, co właściwie wystawia gracza na atak bez jakiejkolwiek możliwości obrony czy uniku. Jedynym plusem takiej sytuacji jest to, że atakujący Ichtyhosaur wystawia głowę do przodu, co pozwala na dość szybkie zabicie go nawet pistoletem. Mimo wszystko lepiej jest unikać walki z tym stworzeniem i albo zabijać go znad wody, albo po prostu unikać go w ogóle.

[edytuj] Ciekawostki

  • Ichtiozaur (Ichthyosaurus) był prehistorycznym gadem morskim podobnym do współczesnych delfinów.

[edytuj] Galeria