Tentacle

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Tentacle

Tentacle.jpg
Okres występowania Incydent w Black Mesa
Przynależność Xen
Pochodzenie nieznane
Rasa Tenacle
Bronie
  • uderzanie "dziobem"
Informacje techniczne
Projektant Chuck Jones
Byt monster_tentacle

Tentacle (pol. 'macka') - stworzenie występujące w Half-Life i Half-Life: Opposing Force. Jest to ślepa istota, polegająca na słuchu i umiejętności wyczuwania wibracji.

Spis treści

[edytuj] Ogólne

Tentacle to stworzenia występujące w grupach i nie rywalizujące ze sobą. Jedna grupa jest prawdopodobnie częścią jakiegoś większego organizmu. Są ślepe, ale mają bardzo dobry słuch i odczuwają wibracje, co sprawia, że trzeba być przy nich ostrożnym. Są długie na kilkaset metrów. Mają zielone, segmentowe ciało z parą czarnych kolców między nimi. Na szczycie ich ciała znajduje się ostro zakończona głowa z czymś w kształcie uchwytu, organem przypominającym oko, otworem gębowym i dwoma czułkami. To "oko" prawdopodobnie nie pełni żadnej funkcji u Tentacle, ponieważ stwór ten nie widzi. Na głowie można zaobserwować otwór gębowy w kształcie trąbki i parę czułek obok niego. Czułki te zapewne pomagają w odżywianiu się. Tentacle są odporne na toksyny, co można zauważyć u jednego z osobników na Xen.

[edytuj] Zachowanie

Tentacle są bardzo agresywne, więc trzeba być bardzo ostrożnym, gdy jest się w ich pobliżu. Zawsze delikatnie obstukują teren w celu zapamiętania go. Jeżeli usłyszą jakiś hałas lub wyczują wibracje, natychmiast zaczynają gwałtownie uderzać w miejsce, z którego dobiegał ów dźwięk lub wibracja. Atakują tylko "czubkiem" swojej głowy, ale są szybkie i zadają bardzo duże obrażenia. Mogą nawet zabić gracza jednym uderzeniem. Nie można ich zabić swoim wyposażeniem, ale jeśli będą przez chwilę atakowane, schowają się na parę sekund w ziemi. Jest to wtedy okazja, aby szybko przebiec. Tentacle wydają głośne, melodyjne dźwięki.

[edytuj] Występowanie

[edytuj] Half-Life

Po raz pierwszy można spotkać trzy Tentacle w rozdziale Blast Pit. Jest to jedyna sytuacja, w której trzeba zabić Tentacle'a. Aby to zrobić należy uruchomić silnik rakietowy, ale trzeba najpierw do niego dostarczyć tlen, paliwo i prąd. Wtedy można spalić stwora i iść dalej. Później można spotkać Tentacle w rozdziale Surface Tension, w kanionie. Jest to dość niebezpieczny moment, ponieważ wokół stworzenia znajduje się duża ilość przydatnych przedmiotów, a trudno je zdobyć bez przyjęcia obrażeń od potwora. Na dodatek Gordona ściga helikopter, co także utrudnia zadanie. Potem Tentacle są spotykane w rozdziale Interloper na drugiej mapie. Na początku widać jednego, a dalej widać trzech.

[edytuj] Half-Life: Opposing Force

Tutaj spotyka się tylko dwa Tentacle'e, pod koniec rozdziału Vicarious Reality w remontowanym pomieszczeniu obserwacyjnym.

[edytuj] Galeria