Stanley Rosenberg

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Stanley Rosenberg
Rosenberg bust BS.jpg
Okres życia Incydent w Black Mesa
Przynależność Zespół Naukowy Black Mesy
Pozycja Naukowiec wyższego stopnia
Wygląd i zdolności
Pochodzenie Ziemia
Rasa człowiek, mężczyzna
Kolor oczu brązowe, z okularami
Kolor włosów brązowe, siwiejące
Informacje techniczne
Dubbing Jon St. John
Byt monster_rosenberg

Doktor Stanley Rosenberg - fikcyjna postać z serii gier komputerowych Half-Life. Jest pracownikiem kompleksu badawczego Black Mesa Research Facility, przydzielonym do zaawansowanego projektu badań w laboratorium materiałów anomalnych oraz w sektorze Lambda. Dr Rosenberg pojawia się m.in. w Half-Life: Decay, gdy rozmawia z doktorem Richardem Kellerem. Stanowisko jakie zajmuje Rosenberg pozostaje nieznane, jednakże posiada on najwyższy certyfikat bezpieczeństwa. Sądząc po jego sposobie machinalnego wydawania poleceń innym naukowcom, możliwe że jest bardzo wysokim rangą członkiem zespołu naukowego. W Half-Life: Blue Shift Barney Calhoun pomaga doktorowi i jego dwóm kolegom w wydostaniu się z Black Mesa. Rosenberg jest także konstruktorem spektrometru antymasy.

Po kaskadzie rezonansowej w kompleksie Black Mesa, dr Rosenberg wraz z ocalałymi członkami personelu uruchamiają stary model teleportu, przenosząc się do niezniszczonej części ośrodka, a następnie odjeżdżają należącymi do Black Mesy samochodami. Los dr Rosenberga po wydarzeniach w kompleksie pozostaje nieznany, jednakże rola Barneya Calhouna w Half-Life'ie 2 wskazuje, że ucieczka Rosenberga i jego kolegów (Waltera i Simmonsa) zakończyła się powodzeniem.

[edytuj] Rola w grze

[edytuj] Half-Life: Decay

Po raz pierwszy dr. Rosenberg pojawia się w Decay. Gdy dr Gina Cross oraz dr Colette Green otrzymują w pomieszczeniu kontrolnym komory testowej polecenia od dr Richarda Kellera, dr Rosenberg przerywa mu i ostrzega przed przeciążeniem spektrometru antymasy. Jednakże Keller lekceważy jego ostrzeżenia i oznajmia, że polecenia administratora kompleksu odnośnie eksperymentu są jasne. Mówi także Rosenbergowi, że ten może zostać wraz z nim i obserwować eksperyment, albo wrócić do swojego laboratorium. Rosenberg postanawia zostać, a wkrótce potem ma miejsce kaskada rezonansowa.

Natychmiast po katastrofie Rosenberg oznajmia Kellerowi, że ich najważniejszym zadaniem powinno być teraz zapewnienie bezpieczeństwa ludziom przebywającym w Black Mesa. Chociaż Keller uważa, że najpierw powinni zając się zamknięciem powstałego portalu między wymiarami, ostatecznie zgadza się z Rosenbergiem i wspólnie postanawiają poprosić HECU o pomoc w ewakuacji ośrodka, tak szybko jak to możliwe. Gina i Colette odprowadzają Rosenberga do centrum komunikacji satelitarnej, skąd jest w stanie wysłać wiadomość z prośbą o pomoc. Dr. Rosenberg decyduje się oczekiwać tam na przybycie oddziałów wojskowych (jest to ostatni moment, gdy jest widziany w Decay), a Gina wraz z Colette wracają pomóc dr Kellerowi.

[edytuj] Half-Life: Blue Shift

W Blue Shift dr Rosenberg pierwszy raz pojawia się w tzw. Hazard Course, gdzie stoi na stanowisku obserwacyjnym podczas treningu skoków.

W czasie między rozstaniem z dr Giną Cross oraz dr Colette Green w Decay, a spotkaniem Barneya Calhouna i ich wspólną ucieczką z Black Mesa z Blue Shift, Rosenberg najwyraźniej odkrywa prawdziwe motywy działania żołnierzy, którzy chcą uciszyć pracowników kompleksu i z pomocą kilku innych naukowców postanawia uciec z ośrodka. Zostaje on jednak złapany przez żołnierzy HECU i zamknięty w wagonie towarowym do czasu przesłuchania. W tym samym czasie Barney Calhoun spotyka jego śmiertelnie rannego przyjaciela Harolda, który prosi go, aby ten znalazł dr Rosenberga i pomógł mu w ucieczce. Calhounowi udaje się odbić doktora z rąk żołnierzy, a następnie korzystając z prototypowego teleportu przenieść się do bezpiecznej części bazy.

Prowadzi on Calhouna do niewykorzystywanej części kompleksu, gdzie dwóch innych naukowców, Walter Bennett i Simmons, już przygotowują maszynę do działania. Rosenberg instruuje Calhouna, że ten musi włączyć i ustawić urządzenie transmisyjne na Xen w taki sposób, aby mogli się następnie teleportować w miejsce przeznaczenia. Calhoun przenosi się na Xen i wykonuje zadanie, ale zaraz po powrocie na Ziemię odkrywają, że potrzebują dodatkowego źródła zasilania teleportu, aby ich ucieczka się powiodła. Calhoun zdobywa naładowany akumulator z magazynu znajdującego się pod laboratorium i dostarcza go Rosenbergowi. Doktor uruchamia teleport i wszyscy, ledwo uchodząc atakowi żołnierzy, przenoszą się do nienaruszonej części kompleksu. Wsiadają tam w należące do ośrodka samochody typu SUV-y i opuszczają Black Mesa.

Ta strona zawiera treści z polskiej Wikipedii. Oryginalny artykuł był umieszczony pod nazwą Doktor_Rosenberg. Lista autorów jest dostępna w historii strony. Tekst z Wikipedii jest udostępniony na licencji GNU Free Documentation License.