Doki

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Rozdział 1
Doki
Doki L4D.PNG
Kampania Poświęcenie
Gra Left 4 Dead i Left 4 Dead 2
Autor Valve Corporation
Chronologia rozdziałów
Następny Barka

Doki są pierwszym rozdziałem w kampanii Poświęcenie w grach Left 4 Dead i Left 4 Dead 2. Po kontrowersyjnej ucieczce pociągiem z wojskowej placówki Millhaven, Ocaleni docierają do miasta Rayford, zatrzymując się przy zniszczonym budynku wojskowym. Bohaterowie wysiadają z pociągu, a Bill zamierza wypełnić swój wcześniej obmyślany plan, czyli znaleźć żaglówkę i bezpiecznie uciec z dala od zarazy na jedną z wysp Florida Keys. Po drodze mijają budynki i zabudowania, stojące bezpośrednio w pobliżu wody. Docierają w miejsce, w którym stoją przyczepy z łódkami, ale drogę blokuje wykolejony pociąg wojskowy. W jednym z wagonów Ocaleni odkrywają zamkniętego Tanka i są zmuszeni go wypuścić, aby kontynuować podróż. Oprócz wiadomego ataku Tanka, atakuje również horda, zwabiona hałasem otwieranych drzwi. Po rozprawieniu się z zagrożeniem Ocaleni dochodzą do fabryki cegieł i chowają się w saferoomie w jednym z jego biur.

[edytuj] Ciekawostki

 • Na początku rozdziału widać wodę, do której można wskoczyć, jednak zakończy się to śmiercią. Jeśli jednak przytrzyma się klawisz skoku i wskoczy do wody, to postać będzie "pływać" na powierzchni wody. Jeśli chcesz wyjść to wystarczy podpłynąć do drewnianego pomostu, a Ocalony zawiśnie na nim, umożliwiając wciągnięcie go przez resztę drużyny (o ile ktoś znajduje się u góry). Puszczenie spacji chociaż na chwilę spowoduje utonięcie, a w konsekwencji śmierć. Działa to tylko w grze Left 4 Dead, w drugiej części po wskoczeniu do wody postać zawsze ginie.
 • Intro kampanii pokazuje Ocalonych strzelających w zarażonych podczas zatrzymywania pociągu. Jest to jedyne intro, które ukazuje walkę bohaterów. Co ciekawe, broń używana przez nich jest automatyczna, jednak po wyjściu z pociągu Ocaleni mają tylko pistolety.
 • W grze Left 4 Dead podczas intra normalnie spawnują się zarażeni żołnierze i mechanicy. W Left 4 Dead 2 zastąpieni są oni pracownikami CEDA i robotnikami z Krwawej ulewy. Dzięki temu bardzo wcześnie możemy uzyskać Żółć Boomera, która może wypaść z jednego z pracowników CEDA i nie zniknie po zakończeniu intra.
 • Nigdy nie zostało wyjaśnione, dlaczego Tank został zamknięty w wagonie oznaczonym zagrożeniem biologicznym. Możliwe że wojsko chciało go przetransportować do jakiejś innej placówki, aby wykonać na nim testy i wykorzystać to do stworzenia leku na wirusa. Niestety Tank zerwał się z łańcuchów i zabił wszystkich w środku. Nie wiadomo czy były to również zarażone osoby, czy wojskowi.
 • Tank w wagonie jest trzecim przypadkiem, w którym specjalny zarażony jest powiązany z oskryptowanym atakiem hordy. Pierwszym przypadkiem jest Kościelny w kampanii Bilans ofiar, który mutuje w losowego specjalnego zarażonego. Drugim jest Witch w sukni ślubnej w kampanii Ścieżki losu. Jednak w przeciwieństwie do drugiego przypadku, Tank musi zostać aktywowany, aby kontynuować rozdział.
 • Dodatkowo Tank w wagonie zdaje się posiadać mniej życia, niż pozostałe Tanki. Zapewne wprowadzili to, aby atak Tanka połączony z atakiem hordy nie utrudniał graczom rozgrywki.
 • Wygląd Tanka w tym rozdziale jest unikalny. Jest łysy, nie ma obuwia, brakuje mu dwóch zębów, posiada ślady po narzędziach chirurgicznych na ciele, ma tatuaż Marines na klatce piersiowej, a także nosi szorty. W mutacji "TAAAANNK!" wszystkie Tanki w tym rozdziale będą posiadały taki wygląd.
 • W trybie Kontry w grze Left 4 Dead występuje pewien bug. Gracze nie muszą walczyć z Tankiem z wagonu. Wystarczy podczas otwierania drzwi anulować proces w połowie. Chwilę po rozpoczęciu otwierania drzwi Tank zostaje aktywowany, jednak drzwi pozostają zamknięte, przez co umiera on z powodu agresji.
 • W Left 4 Dead 2 otwieranie drzwi do wagonu przerzuci gracza w widok z perspektywy trzeciej osoby. W Left 4 Dead widok pozostaje w kamerze pierwszoosobowej.
 • Jest to drugi przypadek, w którym Tank pojawia się w konkretnym miejscu rozdziału, drugi taki przypadek to Tank na moście w kampanii Parafia.
 • Bill wspomina w dialogach CEDA, razem z wojskiem jako tych, którzy zostawili ich na pewną śmierć. Jest to dziwne, gdyż oryginalni Ocaleni ani razu nie spotkali żadnego ich członka.
 • Po wpisaniu kodu "thirdpersonshoulder"[1] podczas sekwencji startowe, możemy zauważyć, że Ocaleni od razu pojawiają się na zewnątrz pociągu.
 • Po wpisaniu kodu "noclip" i wleceniu do wagonu, nie będzie w nim Tanka, mimo wydawanych odgłosów.

[edytuj] Przypisy

 1. Jest to działający bez konieczności wpisywania "sv_cheats" kod na widok z trzeciej osoby. Posiada on jednak niedokładny celownik, który można naprawić wgrywając odpowiednie addony