Finał na przystani

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Zalążek

Ta strona to tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, pomóż w tworzeniu serwisu i rozwiń ten artykuł!

Rozdział 5
Finał na przystani
Błąd przy generowaniu miniatury Niekompletna konfiguracja biblioteki GD – brak funkcji imagecreatefromjpeg
Kampania Bilans ofiar
Gra Left 4 Dead
Autor Valve Corporation
Mapa l4d_smalltown05_houseboat
Chronologia rozdziałów
Poprzedni Miasto

Finał na przystani jest piątym i ostatnim rozdziałem w kampanii Bilans ofiar w grze Left 4 Dead. W tym rozdziale Ocaleni kontynuują podróż na przystań, mijając po drodze Park w Riverside. W końcu docierają do opuszczonego domu nad rzeką, w którym znajduje się radio. Słyszą w nim niejakiego Johna Slatera, który poszukuje ludzi z bronią. Po skontaktowaniu się z nimi i prośbą o pomoc, tak jak w każdym finale następują masowe ataki hordy. Bohaterowie walczą z narastającą ilością zarażonych, w tym wielu Specjalnych Zarażonych i dwóch Tanków. W końcu łódź przypływa po Ocalonych niedaleko pomostu i wszyscy uciekają.

[edytuj] Za kulisami

Początkowo, finał miał być umiejscowiony niedaleko małej barki, zacumowanej przy brzegu rzeki. Wczesne zdjęcie przedstawiające tą lokację można znaleźć w folderze "materials/console", gdzie można zauważyć barkę. Do dziś zachowała się tylko nazwa rozdziału "l4d_smalltown05_houseboat" mimo tego, że w teraźniejszej wersji nie ma tam barki. Nie wiadomo dlaczego barka została usunięta, ale jeśli wyglądałaby tak jak na zdjęciu, to finał byłby zbyt łatwy, gdyż Ocaleni mogliby bez problemu utrzymać się do przybycia łodzi na piętrze barki, gdzie zarażeni mieliby problem z wejściem.

Błąd przy generowaniu miniatury Chyba brakuje pliku /srv/http/borealis.net.pl/html/images/8/87/Finał_na_przystani_BETA_L4D.png
Wczesna wersja finałowego rozdziału

Warto także dodać, że we wczesnej wersji nie było widać płonącego Newburga po drugiej stronie rzeki w tle. Zamiast tego było po prostu czyste, ciemne niebo. Wygląda na to, że pomysł dodania płonącego miasta w tle został zrealizowany później, aby dodać coś w stylu połączenia fabularnego kampanii Bilans ofiar z następną chronologicznie kampanią Morowe powietrze.

[edytuj] Ciekawostki

  • Jeśli wrzucisz butlę z propanem do wody, ta zniknie i nie będzie można jej już podnieść. Prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ woda powoduje zmniejszenie mocy prochu, przez co butla z propanem stałaby się bezużyteczna.
  • Niedaleko budynku z radiem można zauważyć jeszcze jeden, mniejszy domek. Zwykle można tam znaleźć jeszcze jedną apteczkę, tabletki przeciwbólowe i kilka bomb rurowych.
  • Występuje tu pewien glitch, który należy wykonać w wodzie za budynkiem z radiem. Aby go wykonać należy mieć tabletki przeciwbólowe. Wejdź do wody i kucnij. Teraz niech twój kolega, lub zarażeni powalą Cię na ziemię. Następnie niech podniosą Cię z powrotem. Kiedy wstaniesz znowu kucnij i użyj tabletek. Twoje stan zdrowia powinien wynieść ponad 100 hp.
  • Po drugiej stronie rzeki możesz zauważyć płonące miasto Newburg, prawdopodobnie niedawno dotknięte zarazą. Jest to połączenie dwóch kampanii, Bilans ofiar i Morowe powietrze.
  • Jest to jedyny finał, w którym nie znajdziemy Karabinu myśliwskiego poza safe roomem.
  • W komiksie The Sacrifice Francis wspomina, że po akcji z kampanii Bilans ofiar zostali wyrzuceni z łodzi, nie wiadomo jednak czy w wyniku kłótni, czy przez stres. Właściciel łodzi przez radio wspominał, że uratuje tylko uzbrojonych ludzi, przez co możliwe jest to, że chcieli oni po prostu okraść Ocalonych. Mogłoby to wyjaśniać, dlaczego bohaterowie rozpoczynają następną kampanię bez swoich poprzednich broni.
  • W drugim rozdziale kampanii The Sacrifice, łódź Johna Slatera "Saint Lidia II" może zostać znaleziona w połowie utopiona. Dziwny jest fakt, że niedaleko można znaleźć kolejną taką samą uszkodzoną łódź. Valve chciało najprawdopodobniej pokazać w ten sposób los Johna Slatera po tym, co zrobił Ocalonym wcześniej i jednocześnie oszczędzić tworzenia nowych obiektów, wykorzystując ponownie te użyte wcześniej.
  • Jest to jedyny finał w całej grze, w którym gracze mogą wrócić do safe roomu po rozpoczęciu finału (bez używania bugów i glitchy).
  • W porcie Left 4 Dead 2 przed 7 października 2011 roku, bronie białe pojawiały się na stołach piknikowych, które można było zniszczyć. Zostały później przeniesione na ziemię, gdyż po zniszczeniu stołu bronie lewitowały w powietrzu.
  • W porcie Left 4 Dead 2 finał został nieco przebudowany. Zmniejszono strefę, w której można poruszać się w wodzie i dodano kamień, który pozwala zarażonym na ukrycie się przed kampiącymi w wodzie Ocalonymi. Jeśli Ocalony zostanie wyrzucony za linę z bojami przez Tanka lub Chargera, wtedy natychmiastowo ginie.