Uliczki

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Zalążek

Ta strona to tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, pomóż w tworzeniu serwisu i rozwiń ten artykuł!

Rozdział 1
Uliczki
Alleys L4D.png
Kampania Kurs kolizyjny
Gra Left 4 Dead
Autor Valve Corporation
Chronologia rozdziałów
Następny Finał w bazie ciężarówek

Uliczki to pierwszy rozdział w pierwszej kampanii DLC do Left 4 DeadKurs kolizyjny. Akcja dzieje się w nocy, zaraz po akcji ostatniego rozdziału kampanii Bez litości. Pilot helikoptera po jakimś czasie zmienia się w Zarażonego i zostaje zabity przez Zoey, po czym śmigłowiec rozbija się w strefie przemysłowej w Whitney County, na obrzeżach miasta Fairfield.

Bohaterowie postanawiają przejść przez sieć alejek przemysłowych, mijając po drodze magazyny i fabryki, aż docierają do sieci głównych dróg. Ostatecznie docierają do bulwaru Riverside, gdzie drogę blokuje Ocalonym blokada na moście. Znajdują również porzucone przez wojsko działo artyleryjskie, którym wysadzają blokadę, co powoduje atak hordy i uciekają przez most do saferoomu w magazynie.

Spis treści

[edytuj] Sposób przejścia

Ważna zasada BHP: nie wsiadaj do helikoptera z zombie-pilotem”. Z drugiej strony taki scenariusz jest chyba lepszy niż bycie pożartym na dachu 30-piętrowego budynku przez hordę Zainfekowanych, więc Ocalonym nie pozostaje nic innego jak pozbierać się i wyruszyć w dalszą drogę na piechotę. Weź Uzi i apteczkę, upewnij się, że boty zabrały ze sobą wszystko i ruszaj.

Czasami, gdy tylko dojdziesz do ulicy, na twoją ekipę zacznie nacierać Tank, co chociaż nie jest zbyt miłą niespodzianką, to jednak jest wciąż lepsze niż bycie zaatakowanym przez niego później, gdy będziesz już zbyt daleko od amunicji.

Pokój w budynku po prawej, jeśli jest otwarty, to ma w środku jakieś przedmioty; jeśli przejście jest zablokowane, to nic w nim nie ma. Zejdź schodami na dół i oczyść pokój z Zainfekowanych, czasem w środku można znaleźć pistolet i rzadziej przedmioty do rzucania. Przejdź na górę, tam na stoliku również może leżeć pistolet. Kolejnymi punktami jego spawnu są zwłoki koło samochodu, które powinieneś widzieć z okna, ciężarówka i pokój na lewo od niej. Czasami jednak Director jest wyjątkowo złośliwy i nie położy pistoletu w żadnym z tych miejsc, ale 2 lub 4 kanistry niemal zawsze będą stały obok ciężarówki – uważaj, żeby ich nie zniszczyć, bo mogą się przydać – korytarz jest dosyć wąski i jeśli zaatakuje cię horda, będą jak znalazł. Rozejrzyj się też za mołotowami w okolicy. Czasem na końcu, przy schodach będzie czekał na ciebie Tank, jednak nie jest to zbyt częsty widok.

Po odparciu hordy, która zapewne zaatakuje cię w korytarzu przejdź dalej przez magazyn, często można w nim znaleźć pistolet, tabletki przeciwbólowe i ewentualnie jakieś przedmioty do rzucania. Dość często przed drugą bramą stoi auto z alarmem, więc uważaj, gdzie celujesz. W ciężarówce stojącej z tyłu czasami można znaleźć jakąś broń II rzędu (kampania Kurs kolizyjny, wraz z Poświęceniem jest na tym tle wyjątkowa, gdyż bronie II rzędu, w przeciwieństwie do innych kampanii, nie zawsze pojawiają się w jednym miejscu, a w różnych i nie wszystkie naraz), kolejne można znaleźć za przyczepą po prawej stronie i w pokoju naprzeciwko, o ile jest otwarty. Na placu może stać auto z alarmem i dość często również Tank – zazwyczaj jednak stoi bliżej przejścia i atakuje już, gdy wyjdziesz z magazynu.

Po ewentualnym odparciu ataku Tanka (jeśli nie było go, to zaatakowała kolejna horda) wejdź do budynku po prawej – przy drzwiach leżą kolejne bronie, w ciężarówce z tyłu często można znaleźć pigułki, a w magazynie – przedmioty do rzucania i pistolet. Na ladzie mogą leżeć kolejne przedmioty do rzucania, w przejściu po prawej jeszcze więcej mołotowów lub bomb rurowych. Po wyjściu z budynku dobrze byłoby rzucić bombę rurową w placyk pod mostem, jeśli nie ma w okolicy Witch – koło wojskowego Hummera będzie leżała amunicja i czasem jakieś użyteczne przedmioty. Dalej, obok leżącego wagonu może stać auto z alarmem, a w magazynie przed nim można znaleźć kolejne bronie II rzędu, czasem również z buteleczką pigułek przeciwbólowych.

Droga idąca pod mostem to kolejny potencjalny punkt spawnu Tanka (mapa jest dość długa, więc niemal zawsze będą na niej dwa Tanki i jedna lub dwie Witch). Dalej, w magazynach po lewej można znaleźć kolejne bronie II rzędu, przedmioty do rzucania, a na wzgórzu znajduje się ciężarówka z zamontowanym na niej minigunem, dwoma kanistrami na pace i Howitzerem – tego ostatniego będziesz musiał użyć do wysadzenia barykady na moście, żeby zrobić sobie przejście dalej, co spowoduje atak hordy. W budynku po lewej możesz znaleźć kolejne dwa kanistry i to ci najzupełniej wystarczy do obrony na ciężarówce – boty sobie spokojnie na nią wejdą, twoim zadaniem jest jedynie postawić jeden kanister po lewej stronie ciężarówki, obok prostej latarni i drugi bliżej wykolejonego wagonu i przekrzywionej latarni. Gdy horda zacznie atakować, po prostu strzel najpierw w pierwszy, a później w drugi kanister i później tylko rzuć pozostałe dwa w niedobitki. Przez ten czas płomień po wysadzonej blokadzie zgaśnie i będziesz mógł przejść dalej.

Tuż za nią stoi karetka, w której zwyczajowo jednak nic nie ma – jeśli idzie ci słabo, mogą się tam jednak pojawić pigułki, a w wyjątkowo rzadkich przypadkach nawet apteczka. Most z rzadka okupowany jest przez Tanka – jeśli jednak tam się pojawi, po prostu wycofaj się do miniguna: Tank, próbując zaatakować cię samochodem zazwyczaj się gdzieś zaklinuje i zanim zdoła dojść na sensowny zasięg rzutu kamieniem zginie lub przynajmniej straci znaczną część zdrowia. Po przejściu mostu dobrze jest wrzucić na dół bombę rurową dla oczyszczenia dalszego przejścia. Jeśli twoja drużyna jest zdrowa, to nie ma sensu wchodzić w pomieszczenia po lewej – w innym wypadku warto tam zajrzeć, gdyż czasem Director dla poszukiwaczy zostawia tam pigułki lub nawet apteczkę. Zejdź na dół, obejdź wysoką półkę i wejdź do długo wyczekiwanego saferoomu.

[edytuj] Wersja L4D2

Jedyną wartą wzmianki różnicą w stosunku do wersji L4D1 jest obecność broni II rzędu w saferoomie zamiast broni I rzędu.

[edytuj] Wideosolucja

[edytuj] Ciekawostki

  • Podczas całej mapy Bill nie wypowiada ani jednej kwestii ponad te normalnie używane przez Ocalonych (typu ostrzeżenie o okolicznym Hunterze, ponaglenie w saferoomie czy wskazywanie Specjalnych Zainfekowanych). Wynika to z faktu, że przed wydaniem DLC z tą kampanią Valve nie zdołało nawiązać kontaktu z Jimem Frenchem, który w grze podkładał głos Billowi.
  • Wszystkie nowe linie dialogowe, niezależnie od tego, kto je wypowiada, mają w napisach kolor szary, domyślnie przypisany Francisowi. Podobnie rzecz ma się w kampanii Ścieżki losu w L4D2.
  • Gdy drużyna mija szyld reklamujący firmę przewozową Hersch, Francis przyzna się, że kiedyś jeździł jako kurier w tej firmie, ale przestał, gdy pobił na śmierć człowieka, który nabijał się z jego małych, brązowych spodenek.
  • W rzadkich przypadkach, po przejściu przez bramę zniszczoną przez Howitzera, gdy Francis zobaczy Huntera, może krzyknąć „Hunter! Wyglądał jak Kanadyjczyk!”.
  • Jeśli Ocalony na koniec mapy będzie martwy, w kolejnej pojawi się ze 100 punktami życia na starcie zamiast zwyczajowymi 50. Podobnie jest w wypadku map z kampanii Poświęcenie.
  • Ciało pilota helikoptera można znaleźć odwracając się za siebie w punkcie startowym. Każdy Ocalony (poza Billem) ma przypisaną kwestię, którą wypowiada po podejściu do zwłok: Louis się nieco zasmuci („Biedny facet… Próbował nam pomóc”), Francis wyśmieje Zoey pokazując jej pilota i mówiąc, że „w razie czego może go jeszcze raz zastrzelić”, a Zoey zaśmieje się, stwierdzając, że pilotowi właśnie cofnięto licencję.
  • Stojąc przed lufą Howitzera w trakcie strzału nie otrzymamy żadnych obrażeń.
  • Wejście w pożar wywołany przez Howitzera zabiera 20 punktów życia co pół sekundy. Choć wydaje się to dużą wartością, to mając przynajmniej ok. 60 punktów zdrowia i tabletki przeciwbólowe przy sobie można bez problemu przebiec przez ogień, zostawiając hordę (i być może towarzyszy broni) za sobą.
  • W L4D2 można wykorzystać słoik z żółcią i rzucić go w kąt pomiędzy ścianą a podłogą w pokoju koło bramy nad wykolejonym pociągiem i obok Howitzera. Jeśli rzut był właściwy, horda, która przybiegnie w to miejsce zniszczy ową ścianę, pozwalając na ominięcie części mapy.
  • Podczas przechodzenia mostu można zauważyć znak drogowy z napisem Riverside. W oddali można zauważyć wieżę kościoła, najprawdopodobniej tego samego, który znajdujemy w kampanii Bilans ofiar. Jednak kościół w kampanii Kurs kolizyjny różni się brakiem świateł.