Kościół

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Zalążek

Ta strona to tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, pomóż w tworzeniu serwisu i rozwiń ten artykuł!

Rozdział 3
Kościół
Błąd przy generowaniu miniatury Niekompletna konfiguracja biblioteki GD – brak funkcji imagecreatefromjpeg
Kampania Bilans ofiar
Gra Left 4 Dead
Autor Valve Corporation
Mapa l4d_smalltown03_ranchhouse
Chronologia rozdziałów
Poprzedni Odpływy
Następny Miasto

Kościół jest trzecim rozdziałem w kampanii Bilans ofiar w grze Left 4 Dead. Gra rozpoczyna się w wagonie ulokowanym w warsztacie kolejowym. Po wyjściu Ocaleni znajdują się na opuszczonej stacji kolejowej, a po jej opuszczeniu trafiają na drogę prowadzącą do Riverside. Drogę blokuje im przewrócony tir, więc postanawiają przejść przez pobliski dom, przy okazji zaopatrując się w znajdujące się tam zapasy, w tym broń i amunicję. Po pewnym czasie Ocaleni przechodzą przez cmentarz i docierają do kościoła na skraju Riverside, w którym dostrzegają zapalone światła. Okazuje się, że znajduje się tam inny ocalony. Kościelny jednak jest zdesperowany i szalony, nie chce wpuścić bohaterów do środka, gdyż jak twierdzi, wcześniej zaufał innej osobie, a ta okazała się być zarażona. Aby udowodnić ich odporność na wirusa Kościelny uruchamia dzwony, powodując masowe ataki hordy. Po pewnym czasie zza drzwi safe roomu można usłyszeć nieco zdeformowanego Kościelnego, który przejrzał na oczy, że Ocaleni są odporni, lecz po otwarciu drzwi zamienia się w Boomera, Smokera lub Huntera. Zostaje on szybko zabity przez bohaterów i ukrywają się oni w jego kryjówce.

[edytuj] Ciekawostki

 • Blokady i ogrodzenia przy wjeździe do Riverside są odniesieniem do filmu "28 dni później", w którym Ocaleni docierają do opuszczonej blokady wojskowej niedaleko wjazdu do Manchesteru i odkrywają że nie ma tam żadnych żywych ludzi.
 • W kościele można zauważyć graffiti z imionami i datami śmierci producentów Left 4 Dead. Większość z nich zginęła w październiku 2009 roku, czyli w tym samym czasie co wybuch infekcji w Pensylwanii.
 • Na początku rozdziału można znaleźć jedne z dwóch "niezniszczalnych drzwi chłodni" w całej grze, drugie występują w kampanii Morowe powietrze na początku drugiego rozdziału.
  • Drzwi te zostały usunięte w portach Left 4 Dead 2, gdyż mimo ich ilości znacznie ułatwiały rozgrywkę.
 • Kościół jest okupowany przez zwariowanego ocalałego, który może wykrzyczeć, że to jego kościół. Jest to nawiązanie do filmu Resident Evil 2: Apokalipsa, gdzie Jill Valentine razem ze swoim kolegą z RPD chcą wykorzystać kościół jako tymczasową kryjówkę. Okazuje się być zajęta przez innego zwariowanego ocalałego, który zacznie krzyczeć, że to jego kościół i on był pierwszy.
 • Pianino w kościele może wydać dźwięk po kliknięciu przycisku akcji lub uderzeniu go. W zależności od miejsca uderzenia dźwięk będzie mieć inną tonację. Inne pianino działające na tej samej zasadzie spotykamy w kampanii Parafia w czwartym rozdziale.
 • Wagon kolejowy, który jest safe roomem z okratowanymi oknami i drzwiami. Jest to rzadkie w przemyśle kolejowym, gdyż nie zapewniają one odpowiedniej ochrony przed wypadnięciem przez okno.
 • Jest to bardzo rzadkie, lecz niekiedy Tank może pojawić się na samym początku rozdziału przed drzwiami do safe roomu na poziomie Ekspert. Od razu po załadowaniu rozdziału zaczyna grać muzyka ataku Tanka, a sam Tank będzie próbował sforsować drzwi. Mimo tego drzwi od safe roomu są niezniszczalne, aż do ściągnięcia metalowego pręta z drzwi.
 • Ten rozdział przedstawia przykład aktu wandalizmu stosowanego przez boty w rozgrywce. Na wieży na samym początku rozdziału będą stopniowo niszczyć barierki na schodach bez powodu. To dziwne zachowanie spowodowane jest zapewne błędami w programowaniu zachowania (boty niszczą każdą możliwą do zniszczenia rzecz, która stanie im na drodze).
 • Jeżeli okna w wagonie na początku kampanii zostaną zniszczone, wtedy Specjalni Zarażeni w trybie Kontra będą mogli zacząć spawnować.
 • Kościelny nie posiada żadnego modelu w grze, co widać po zastosowaniu kodu "noclip", trybie wolnej kamery po śmierci lub w trybie spawnu jako zarażony. Safe room jest po prostu pusty.
 • W rzadkich sytuacjach AI Director może zespawnować Tanka w środku safe roomu, w którym przebywa Kościelny. Zwykle ruszy do ataku gdy znajdziemy się w pobliżu, zaczynając uderzać w drzwi i po pewnym momencie ginąc z powodu furii. Jednak możliwe jest też, że Tank ruszy do ataku dopiero po otwarciu drzwi. Nie należy tego mylić z transformacją Kościelnego w jednego ze Specjalnych Zarażonych.
 • Czasem może nastąpić dziwny bug. Nawet jak wszyscy są w safe roomie i drzwi są zamknięte rozdział nie zakończy się, dopóki jeden z Ocalonych stoi na toalecie.