Finał na farmie

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Rozdział 5
Finał na farmie
Farmhouse l4d.jpg
Kampania Krwawe żniwo
Gra Left 4 Dead
Autor Valve Corporation
Chronologia rozdziałów
Poprzedni Stacja kolejowa

Finał na farmie (oryg. Farmhouse Finale) jest piątym i ostatnim rozdziałem Krwawego żniwa. Ocaleni docierają w końcu do placówki wojskowej, w której kontaktują się z wojskiem, które przyjeżdża im na ratunek.

Spis treści

[edytuj] Sposób przejścia

Leczymy się i uzupełniamy zdrowie i amunicję lub zmieniamy broń. Jeszcze ze schronu możemy oczyścić sobie kawałek drogi. Wychodzimy i nie próbujemy spojrzeć na most za nami - dno jest na tyle daleko, że niemal nie widać go przez mgłę. Zbliżamy się do końca ścieżki wzdłuż torów. Omijamy wykolejoną lawetę i pociąg z kilkoma wagonami, za którymi może pojawić się Tank.

Dalej tory są zablokowane przez gruz blokujący wjazd do tunelu. Wchodzimy po drabince wagonu ustawionego w poprzek torów i po nim wchodzimy na krótką, lekko zagiętą ścieżkę. Na niej, lub na brzegu pola poniżej może pojawić się Witch. Uważamy na zeskoku - to miejsce bez powrotu - powolniaka złapanego przez Smokera można spisać na straty. Wchodzimy w pole, co płoszy okoliczne wrony, a to z kolei wywołuje atak hordy - duża grupa z tyłu i mniejsza z lewej. Albo odpieramy go na miejscu, albo pędzimy przez pole. By dojść do celu idziemy wzdłuż czegoś, co przypomina system nawadniania, przechodzimy pod nim obok traktora i dalej przeskakujemy przez płot oddzielający pole od farmy.

Można przebadać rozległy teren farmy i zabudowania w poszukiwaniu cennych łupów i przy okazji usunąć wałęsających się Zainfekowanych. Bronie, apteczki, amunicja i radio, za pomocą którego wzywamy wojsko są dogodnie ulokowane w jednym pomieszczeniu. Zanim rozpoczniemy finał warto dobrać sobie miejsce do obrony - najlepiej trzymać się gdzieś w domu - na parterze, przy amunicji albo na górze lub daszku, gdzie zombie mają ograniczony dostęp. Gdy pojawi się Tank, wychodzimy na zewnątrz i walczymy z kolosem na otwartym terenie.

Pojazd ewakuacyjny - transporter opancerzony okrąży dom i stanie koło stodoły na prawo od ganku patrząc w pole. Ocaleni uciekają z farmy, ale do końca jeszcze daleko.

[edytuj] W Left 4 Dead 2

We wszystkich trybach mapa jest zapożyczona z trybu Kontra, co w dość brzydki sposób usuwa kilka banalnych do obrony pomieszczeń, co sprawia, że w dużym domu kompletnie brak łazienki. Pozostał jednak jeden Rescue Closet.

Ściana między sypialnią rodziców a pokojem dziecięcym tam, gdzie wcześniej był inny Rescue Closet, jest możliwa do zniszczenia, co ułatwia Zainfekowanym dostęp do Ocalonych broniących się na górze.

Przerobiono też stodołę, by również nie była tak łatwa do obrony - usunięto kupkę z amunicją, dodano dziurę w podłodze, przez którą Zainfekowani mogą zajść i otoczyć Ocalałych oraz niewidoczną "drabinkę" dla Zainfekowanych na ścianie od strony domu.

Poza samym finałem ważna jest zmiana Crescendo wywoływanego przez wrony w Gauntlet kończący się dopiero, gdy Ocaleni dotrą do domu.

[edytuj] Za kulisami

W zrzucie ekranu dostępnym w folderze materials/console razem z filmem z kawałkiem gameplayu z początku 2008 widać, że początkowo broniony teren był znacząco mniej ufortyfikowany: nie ma oznaczeń mówiących, że farma stanowi bazę Echo, brakuje też znacznej większości wojskowego sprzętu: obecne są tylko dwa przenośne jupitery po bokach domu. Tak, jak w przypadku całej kampanii, we wczesnej wersji brakuje gęstej mgły, a otoczenie było bardziej zielone.

Plik z obrazem nazywa się traintracks.vtf. Nazwa pliku wywodzi się pewnie stąd, że dwa z czterech poprzednich rozdizałów każą nam iść wzdłuż torów.

Różnił się też pojazd ratunkowy - zamiast amfibii była zwykła wojskowa ciężarówka z minigunem taka sama, jak te widziane w kampaniach Kurs kolizyjny i Morowe powietrze.

[edytuj] Ciekawostki

 • To jedyny rozdział finałowy w obu grach, w którym musimy zmierzyć się z Crescendo przed właściwym finałem.
  • Takie samo Crescendo spotykamy także w drugim rozdziale Poświęcenia, gdy stado wron alarmuje hordę.
  • To Crescendo jest nieobecne w trybach Kontra i Przetrwanie.
 • Istnieje teoria, jakoby Infekcja była zbyt silna dla dzieci i psów, jednak słychać wrony, wilki, a możliwe, że i inne stworzenia.
 • Gdy pojazd ratunkowy przebija się przez płot, widać wschodzące słońce. Może to być metaforą odnalezionej w końcu nadziei Ocalonych na ratunek, co kontrastuje z rozgrywającymi się w nocy wcześniejszymi kampaniami.
 • Jak ukazano w komiksie "The Sacrifice", Ocaleni zostali odwiezieni do odległej o kilka mil bazy wojskowej Millhaven.
 • Jeżeli użyjesz polecenia noclip (koniecznie bez użycia zapewniającej nieśmiertelność komendy god; obie wymagają komendy sv_cheats) i zejdziesz na dno, natychmiast zginiesz.
 • Ten rozdział może być nawiązaniem do filmu Noc żywych trupów - oba mają miejsce na opuszczonej farmie gdzieś na wsi.
 • Dom jest zaprojektowany łudząco podobnie do tego w filmie Znaki z 2002. Akcja filmu również toczy się w Pensylwanii.
 • Znaki widziane po drodze są takie same, jak te widziane na moście w Left 4 Dead 2.
 • Oznaczenie TK-421 na boku transportera jest nawiązaniem do Gwiezdnych Wojen, gdzie było ono imieniem Stormtroopera, za którego podawał się Luke Skywalker.