Finał na pasie startowym

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Rozdział 5
Finał na pasie startowym
Final na pasie startowym L4D.jpg
Kampania Morowe powietrze
Gra Left 4 Dead
Autor Valve Corporation
Chronologia rozdziałów
Poprzedni Terminal

Finał na pasie startowym jest piątym i ostatnim rozdziałem w kampanii Morowe powietrze w grze Left 4 Dead. Po wyjściu z saferoomu, Ocaleni dostrzegają na niebie zbliżający się do lotniska samolot pasażerski, który wkrótce rozbija się na pasie startowym, tuż przed bohaterami. Na całym pasie widać szczątki innych samolotów, sterty gruzów, ale oprócz tego Ocaleni docierają w końcu do widzianego w szklarni samolotu C-130. Pilot zauważa bohaterów i odzywa się przez radio, znajdujące się w rękach zabitego człowieka pod cysterną, najprawdopodobniej partnera pilota, któremu nie udało się uruchomić pompy paliwa, aby zatankować samolot. Pilot prosi więc o to Ocalonych, ostrzegając ich wcześniej o tym, że będzie to głośna procedura, w zamian proponując im ucieczkę z tego miejsca na jego pokładzie. Jako iż pompa wydaje głośne dźwięki, powoduje to zmasowany atak hordy i specjalnych zarażonych, w tym dwóch Tanków. Na szczęście bohaterowie mają do dyspozycji zapasy przy cysternie, w tym zamontowanego Miniguna. Dzięki temu, po jakimś czasie samolot zostaje w pełni zatankowany, a Ocaleni szczęśliwie uciekają na jego pokładzie z lotniska, tym samym opuszczając Newburg.

[edytuj] Left 4 Dead 2

W przeciwieństwie do pozostałych map, przeniesionych do Left 4 Dead 2, ta mapa wydaje się być zmodyfikowaną wersją odpowiednika z pierwszej części do trybu koorperacji. Na mapie nadal można znaleźć rescue closet, w przeciwieństwie do trybu Kontry. Ogólnie na mapie występuje więcej stosów bagaży i kontenerów, które umożliwiają spawn większej ilości specjalnych zarażonych. Samolot rozbijający się na początku kampanii tworzy teraz ścianę ognia, w strefie, przez którą przelatuje później C-130. Dzięki temu gracze nie mogą już utrzymywać się w łatwej do obronienia w pierwszej części płycie lotniska. Zablokowana została także możliwość wejścia na samolot C-130, za pomocą bugów.

[edytuj] Za kulisami

Pas startowy w wersji beta.

Grafika wczesnej wersji pasa startowego, widocznego w folderze "materials/console", a także na zdjęciu obok ukazuje, że mapa miała być bardzo ciemna, a jedyne źródło światła miało być obecne obok stojącego samolotu. Prawdopodobnie pomysł umiejscowienia kampanii w zrujnowanym mieście narodził się później. Na zdjęciu nie widać także żadnych śladów bombardowania, co oznacza, że zostało to zmienione w dalszej fazie produkcji.

[edytuj] Ciekawostki

  • Podobnie jak w kampanii Bez litości w pierwszym rozdziale, na stole w schronie można znaleźć płatki śniadaniowe reklamujące inną gre Valve - Team Fortress 2.
  • Samolot, który rozbija się na początku rozdziału różni się od tych na pasie startowym. Jest on granatowy w białe paski, a pozostałe są koloru pomarańczowo-białego. Oznacza to że samolot mógł należeć do innych linii lotniczych. Dodatkowo stojąc zbyt blisko katastrofy możemy zostać zranieni, szczególnie w trybie Kontry. Możemy stracić nawet 20-25 punktów życia. Co ciekawe sama katastrofa, mimo tego iż jest bardzo głośna, to nie powoduje ataku hordy, a pompa paliwa pracująca ciszej ściąga na nas zmasowany atak.
  • W kampanii Bagienna gorączka w grze Left 4 Dead 2, w rozdziale drugim można znaleźć rozbity samolot, który jest identyczny do tych, widzianych w kampanii Morowe powietrze. Mógł on wystartować z tego lotniska i awaryjnie lądować na terenie bagien, najprawdopodobniej z powodu infekcji.
  • Kampania ma miejsce 2 tygodnie od wybuchu infekcji, mimo tego nadal odbywał się ruch lotniczy nad strefami objętymi ścisłą kwarantanną.
  • Samolot C-130 posiada oznaczenia Koreańskie, mimo tego, że pilot jest Amerykaninem, co słychać po jego akcencie. Możliwe że samolot wylądował na lotnisku z koreańskimi pilotami, jednak ponieśli oni śmierć, a samolot przejął Amerykanin z doświadczeniem w pilotażu, któremu udało się przeżyć. Zapewne na lotnisku znajdował się wtedy niezainfekowany personel, gdyż pompa paliwa jest podłączona do samolotu, a przy zwłokach znajdujemy radio, połączone z kokpitem pilota (zwłoki należały prawdopodobnie do jego partnera).
  • Taśma "Do not cross" rozciągnięta przez płytę lotniska nie może zostać ominięta przez Ocalonych. Nie da się jej także zniszczyć poprzez strzelanie lub wejście na nią. Jednak po podpaleniu jej mołotowem opadnie na ziemię. Mimo tego nie będzie można przejść dalej, z powodu niewidzialnej ściany.
  • W rzadkich przypadkach Witch może pojawić się na kładce między schronem, a płytą lotniska. Zaleca się jej wtedy pozbyć, gdyż albo będzie blokować przejście dalej, albo zostanie przypadkowo trafiona w trakcie finału.
  • Dzięki komentarzom pilota można się dowiedzieć kiedy zaatakuje Tank. Kiedy informuje, że zbiornik jest w połowie pełny, to oznacza atak pierwszego Tanka. Kiedy mówi, że zbiornik jest już prawie pełny to znak, że wkrótce zaatakuje drugi Tank.
  • Kiedy użyjesz kodu "Noclip" i wylecisz z saferoomu, to nad nim zauważyć można samolot wiszący w powietrzu, który rozbija się po wyjściu. Otwarcie drzwi do schronu przez kogokolwiek spowoduje przeteleportowanie samolotu daleko w prawo i rozpoczęcie sekwencji jego rozbicia. Można to zaobserwować bez cheatów, jednak wymagana jest co najmniej jedna osoba. Za stołami koło końcowych drzwi schronu są niewielkie szczeliny w kratkach, przez które możemy obejrzeć całą płytę lotniska i niebo. Patrząc na niebo w prawą stronę od drzwi startowych schronu każ koledze otworzyć drzwi. Samolot, który rozbija się na płycie lotniska pojawi się znikąd na niebie i rozpocznie się jego sekwencja.