Metro

Strona działa w trybie archiwalnym. Jest tylko do odczytu!

Rozdział 2
Metro
Subway L4D.jpg
Kampania Bez litości
Gra Left 4 Dead
Autor Valve Corporation
Chronologia rozdziałów
Poprzedni Mieszkania
Następny Kanały

Myślałem, że będzie tam mniej zombie.
(Thought it would be less zombies down there.)

Bill w saferoomie

Metro (oryg. The Subway) to drugi rozdział w kampanii Bez litości. Rozpoczyna się w pomieszczeniu obok stacji. Bohaterowie postanawiają dostać się do szpitala przez linię metra Red Line North. Ocaleni mijają stację metra, pomieszczenie z generatorem, biura i wracają na ulice. Rozdział kończy się w saferoomie znajdującym się w lombardzie.

Rozdział ten pojawił się w demie Left 4 Dead, tak jak rozdział Mieszkania, jednak saferoom był umiejscowiony zaraz po pomieszczeniu z generatorem.

[edytuj] Sposób przejścia

Zazwyczaj pierwsza mapa nie sprawia wielu kłopotów przejścia, więc jest spora szansa, że skończyłeś mapę z na tyle wysokim poziomem zdrowia, że nie musisz się leczyć. Boty zawsze użyją swoich apteczek, jeśli ich zdrowie jest niższe niż 75 HP, więc jeśli zostanie tylko jedna apteczka na stoliku, to możesz ją zużyć, o ile nie będzie ci się chciało po nią wracać. Zabij zainfekowanych, których widzisz za drzwiami, pobierz amunicję i opuść saferoom. Twoim oczom ukaże się zawalona podłoga odsłaniająca schody prowadzące bezpośrednio do stacji metra. Przeszukaj okolicę, często można znaleźć jakieś przedmioty do rzucania. Na dole, przy bramkach płatniczych mogą się już pojawić bronie drugiego rzędu (Bill i Louis pobiorą M16, Francis zabierze autostrzelbę, a Zoey weźmie karabin myśliwski), a w samych pokoikach pigułki, kolejne bomby rurowe i pistolet. Następnie, przed tobą będzie rozgałęzienie. Na górze, na ławkach po lewej mogą być kolejne pigułki, a po prawej kolejny pistolet i mołotowy. Zazwyczaj w tym momencie powinna cię zaatakować horda, więc wykorzystaj bombę lub Mołotowa, którego masz ze sobą, a niedobitków wykończ pistoletami.

Jeśli gdzieś widziałeś bombę rurową, dobrze będzie się po nią cofnąć – po wyjściu na górę rzuć ją za wykolejony wagon, w okolice drzwi, co pozwoli ci na wyczyszczenie okolicy z zarażonych. Dalej, na stoliku jest amunicja, pistolet i możliwy spawn broni drugiego rzędu, w wagonie może stać na podłodze buteleczka z pigułkami, a po kątach czasem są pochowane przedmioty do rzucania. W tej okolicy z reguły pojawia się, pierwszy raz w kampanii, Tank bądź Witch (czasem gra może postawić Tanka na drodze nieco wcześniej). Dalej trzeba będzie przejść przez stojący w tunelu wagon – w tym momencie może się pojawić horda, ale jeśli masz ze sobą strzelbę, odparcie jej ataku będzie wręcz przyjemnością. Stolik po lewej to kolejny możliwy spawn broni drugiego rzędu, a w pokoju po prawej jest tzw. rescue closet i czasami trochę przydatnych rzeczy jak mołotowy czy pigułki.

Przejdź teraz na górę, wyczyść kolejne pomieszczenie (po prawej na stoliku leży pistolet i czasami bronie drugiego rzędu) i znowu idź po schodach na górę. Znajdziesz się w pomieszczeniu z generatorami, które będziesz musiał uruchomić, aby otworzyć bramę i przejść dalej, czasami również będzie tam komitet powitalny w postaci Tanka. Na stoliku często można znaleźć mołotowy (nawet do 12 sztuk), a po prawej jest minigun i szafka z medykamentami. W singleplayerze najlepiej jest odpierać hordę właśnie w tym pokoju – jeden kanister postawić na stoliku z mołotowami, drugi przed otwierającą się bramą i wrzucić mołotowa w dziurę na dole, dzięki czemu jedynym zagrożeniem może być czający się gdzieś w ogniu przy stoliku Smoker – przezorny zawsze ubezpieczony, więc kucamy w przeciwległym kącie między szafką i ławką (przy ścianie z medykamentami). Po wypaleniu się ognia resztę zainfekowanych zabijamy własną bronią (lepiej jest nie korzystać z miniguna, gdyż boty nie radzą sobie z kryciem obsługującego go gracza) i gdy sytuacja się uspokoi, przechodzimy dalej. Na górze znajdziesz szafkę z bronią drugiego rzędu, amunicję i pistolet. Po pokojach jest rozlokowane sporo użytecznych przedmiotów, więc warto je przeszukać. Teraz masz w sumie trzy drogi na dół: albo schodami, albo zbiegając z okna na białego vana stojącego na ulicy, albo zbiegając na kupę śmieci z pokoju naprzeciwko pokoju z amunicją. Boty zawsze jednak zbiegną schodami, więc jeśli nie masz ze sobą bomby rurowej, to lepiej jest odpuścić sobie robienie skrótów – jeśli zostaniesz złapany przez Smokera lub Huntera, to zajmie im sporo czasu dostanie się do ciebie zwłaszcza, gdy w pokoju na dole jest sporo zarażonych (może im się to nawet w ogóle nie udać).

Tak czy siak ulica stanowi ostatnią prostą przed saferoomem; często jednak na niej pojawia się Tank lub Witch. Ulica jest jednak na tyle szeroka, że nie powinieneś mieć większych kłopotów z pozbyciem się zagrożenia. Na jej końcu, tuż przed sklepem stoi auto z alarmem, więc uważaj, gdzie strzelasz. Zabij zainfekowanych plączących się przed saferoomem i szybko do niego wejdź – dość często horda atakuje w tym momencie, jeśli nie zrobiła tego gdy wychodziłeś na ulicę. Zatrzaśnij drzwi i pogratuluj sobie przejścia drugiego etapu kampanii.

[edytuj] Wideosolucja

[edytuj] Ciekawostki

Plakat Orange Box Juice, widoczny po lewej
  • W metrze można znaleźć plakat „Orange Box Juice”. Jest to odniesienie do zestawu gier The Orange Box, wydanego przez Valve.